11 SULTANI RAMAZAN AYINA SAYILI GÜNLER KALDI

14 Haziran 2015, Pazar - 20:45

Ramazan 17 Haziran'da ilk teravih namazı ile başlayacak. Diyanet imsakiyesine göre ilk sahura ne zaman kalkılacak ve ilk iftar hangi gün kaç saat oruç tutacağız?

2015 yılında Ramazan ayı önümüzdeki hafta 17 Haziran Çarşamba günü kılınacak olan ilk teravih namazıyla başlayacak. Ramazan ayında ilk sahura 17 Haziran çarşambayı 18 Haziran perşembe gününe bağlayan gece kalkılacak. Bu durumda ilk oruç 18 Haziran Perşembe günü tutulacak.

İftar 18 Haziran akşamı yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığı 'nın açıkladığı dini günler takvimine göre bu yıl Ramazan ayı 18 Haziran tarihinde başlayacak ve 16 Temmuz 2015 tarihinde bitecek. 17 Temmuz Ramazan Bayramının birinci günü oluyor ve bayram cumartesi gününe denk geliyor. Ramazan bayramının 2. ve 3. günü cumartesi ve pazar günlerine denk düşüyor. Haliyle bu yıl Ramazan bayramı tatili sadece 3 günden ibaret olacak ve bayram tatili uzamayacak. 

 

İLK TERAVİH NE ZAMAN KILINACAK? Ramazan ayının başlangıcı kılınan ilk teravih namazıyla oluyor. Teravih namazı Ramazan 'daki ilk iftardan bir gün önce başlamış oluyor. Haliyle ilk teravih namazı 17 Haziran 2015 çarşamba günü akşamında kılınacak. 

İLK SAHURA NE ZAMAN KALKILACAK? Ramazan ayında ilk sahura 17 Haziran çarşambayı 18 Haziran 2015 perşembe gününe bağlayan gece kalkılacak. 

İLK İFTAR NE ZAMAN? Ramazan ayının oruçlu olarak geçirilecek ilk günü 18 Haziran Perşembe günü olacak. O günün akşamında da ilk oruçlar açılacak. 

BU SENE KAÇ SAAT ORUÇ TUTACAĞIZ? 2015 yılı Ramazan ayı en uzun süreli oruç tutacağımız Haziran ayına denk geldi. Günlerin en uzun olduğu Haziran ayında 17 saat 20 dakika civarında oruçlu olacağız. Bu İstanbul için tahmini oruçlu olunacak saat süresidir. Diyanet İşleri'nin 2015 yılı imsakiyesi yayınlandığında kaç saat oruç tutulacağı net olarak ortaya çıkacak. 

KADİR GECESİ NE ZAMAN? Ramazan ayında İslam aleminin en kutsal saydığı Kadir Gecesi bulunuyor. 2015 yılında Kadir Gecesi Diyanet'in dini günler takvimine göre 13 Temmuz 2015 Pazartesi gecesine denk düşüyor. 

RAMAZAN AYININ ANLAM VE ÖNEMİ  Ramazan ayının diğer aylara göre büyük bir yeri vardır. Çünkü Ramazan ayı onbir ayın sultanıdır. Çünkü Kur'an-ı Kerim bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Ayrıca bin aydan daha hayırlı olan "kadir gecesi" bu ay içerisindedir ve tabi ki oruç ibadeti de bu ayda yapılmaktadır.

RAMAZAN DA KUR'AN-I KERİMİN YERİ

Ramazan ayını değerli kılan nedenlerden birisi, Kutsal kitabımız olan Kur'an'ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur'an'da"Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur'an'ın indiği aydır. "(Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur. Kur'an', Allah tarafından insanlara öğüt vermek ve yol göstermek için gönderilmiştir. Bu nedenle Kur'an insan için hayati değer taşır. Kur'an okumak bir ibadettir. Peygamberimiz Allah'ın bildirdiği görev ve sorumluluklarımızı sıkça hatırlamamız için Kur'an'ı çok okumayı teşvik etmiştir. Müslümanlar, ramazan ayında Kur'an okumaya her zamankinden daha çok özen gösterirler. Bunun için evlerde veya camilerde bir araya gelerek, her gün Kur'an'dan yirmi sayfa okurlar. Ramazan ayının sonuna gelindiğin de ise Kur'an'ı baştan sona bir kez okumuş olurlar. Buna hatim denir. Daha sonra hatim duası yapılır. Müslümanlar yüzyıllar boyu bu geleneği devam ettirmişlerdir. Kur'anıkerim, ramazan ayının Kadir Gecesi'nde indirilmeye başlanmıştır. Kadir gecesi ramazan ayının 27. gecesi olarak bilinir. Yüce Allah Kadir Gecesi'nin "Bin aydan daha hayırlı" olduğunu haber vermiştir. Peygamberimiz de "Kim inanarak ve sevabını Allah'tan umarak Kadir Gecesi'ni değerlendirirse geçmiş günahları bağışlanır" (Buhari) buyurarak, bu gecenin önemini belirtmiştir.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki