110 bin öğretmen ataması şart

25 Mart 2015, Çarşamba - 00:55

47 bin öğretmen atamasının da içinde bulunduğu Torba Yasa üzerine söz alan CHP’li Akar, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre 110 bin öğretmen açığı var” dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, bu hafta görüşmelerine başlanan Torba Yasa üzerine Meclis’te konuşma yaptı. 47 bin öğretmen atamasının da içinde bulunduğu Torba Yasa üzerine söz alan Akar; “Torba Yasa, 32 maddeden oluşuyor ancak AKP diğer maddeleri yok sayarak 47 bin öğretmen ataması olarak halk üzerinde bir algı yaratmaya çalışıyor” dedi.  Torba Yasa içerisindeki bir maddenin 47 bin öğretmen ataması olduğunu belirten Akar; “Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre 110 bin öğretmen açığı var. Milli Eğitim Bakanı bunu kendisi açıklıyor. Avrupa Birliğinin kriterlerine göre de 210 bin öğretmen açığı var.

 

BORÇLAR KATLANIYOR

Buna rağmen AKP ne getiriyor buraya? 47 bin öğretmen ataması getiriyor. Ben, 110 bin öğretmen atanmasıyla, Milli Eğitim Bakanlığı’nın tespit etmiş olduğu bir kanun teklifi verdim. Eğer samimiyseniz gelin biran önce 110 bin öğretmenin atamasını yapalım” dedi. Türkiye’nin büyüme rakamlarına da değinen Akar, AKP Milletvekillerine seslenerek; “Büyüme hızlarından bahsettiniz, Türkiye'nin büyümesinden bahsettiniz. 1950 yılından 2002'ye kadar AKP dönemine kadar Türkiye 5,1 büyümüş. AKP döneminde, on iki yıllık, on üç yıllık dönemde 4,8 büyümüş resmi rakamlar böyle diyor ama sizler çıkıp vatandaşı kandırıyorsunuz” dedi.

 

VATANDAŞI KANDIRDINIZ

Akar, ülkenin borç yükünün son 13 yılda katlanarak arttığının da altını çizerek; “IMF'ye 5 milyar dolar borç verdik, IMF'nin borçluluğunu bitirdik deyip gittiniz 81 ilin kentinde il başkanlıklarınızla, milletvekillerinizle ayran içerek kutladınız ve alkışlattırdınız bütün millete. Vatandaş Türkiye'nin dış borcunun bittiğini düşündü çünkü Türkiye'de bir algı var ki Türkiye'nin borcu denince sadece IMF'ye olan borç düşünülür. Aslında IMF, Türkiye'ye borç verirken finans kuruluşlarından daha düşük faizle borç veriyordu. Biz de ortağıyız çünkü IMF'nin ama siz ne yaptınız? ‘IMF'ye borç bitti’ diye vatandaşı kandırdınız ama vatandaşa, Türkiye'nin 123,7 milyar dolar borcu olduğunu ve bunun 40 milyar Dolarına sizin hükümetleriniz döneminde borçlanıldığını söylemediniz” dedi.

 

JAPON MÜHENDİSİ HATIRLATTI

İzmit Körfez Geçişi asma köprüsünde Cumartesi günü 'Catwalk' olarak bilinen halatın kopmasından kendisini sorumlu tutan Japon mühendisi hatırlatan Haydar Akar; “İki gün evvel köprünün halatı koptuğu için ertesi gün Japon mühendis intihar etti. Siz Türkiye'yi soydunuz ama Hükümeti bırakmamak için, devletin rantını bırakmamak için, yandaşlarınızı bu ranttan mahrum etmemek için her türlü hukuksuzluğu, her türlü illegaliteyi deniyorsunuz ve algı yönetiminiz devam ediyor” dedi. 


 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki