112 ile hasta sevkinin belli kriterleri bulunuyor

112 ile hasta sevkinin belli kriterleri bulunuyor
14 Temmuz 2016, Perşembe - 13:18

112 Acil Sağlık hizmetleri bünyesinde görev yapan ambulans ekibi, kazalar, her türlü acil duruma kendilerine gelen ihbar üzerine en kısa zamanda ulaşabiliyor.

Yapılan müdahalenin sonrasında da, merkezden kendilerine yapılan yönlendirmeyle hastayı ilgili sağlık kurumuna götürüp teslim ediyor. Tabi bunların yapımı sırasında belli kriterler de söz konusu. En yakın sağlık kurumu, o kurumda o hastaya müdahale edecek doktorun olup olmadığı, yoğun bakım yatağının boş olup olmadığı gibi bir sürü şart bu sevk sırasında dikkate alınan işler.

Bu işleyiş belli kurallarla devam ediyor.
Önceki gün İzmit Serdar Mahallesi İstanbul Karayolu Caddesi No:77’de oturan Kordsa Fabrikası eski Güvenlik Şefi Tahsin Tokel(52), geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmişti. Tokel, yıkılan eski cezaevinin o bölgede oturuyordu, evine yakın bir yerde de fenalaşmıştı. Yakınlarına ulaştı, kendini kötü hissettiğini aktardı. Hemen 112 ekiplerine haber verildi. Ekipler gelip ilk müdahaleyi yaptı, sonra hastaneye kaldırdı, ancak ne yazık ki kurtarılamadı. Bu müdahaleye tanık olanlar, “Olayın geçtiği yer, neredeyse Acıbadem Hastanesi’nin karşısıydı. Bu hastane yerine, neden başka bir hastaneye götürüldü anlayamadık. En yakın yere götürülse, kurtarılabilir miydi?” diye düşünmekten kendilerini alamadılar.

Ancak, 112 ekibini yönlendiren de komuta merkezi. O hastaya müdahale edecek ekip nerede, hangi hastanede yoğun yatak boş onu merkez biliyor. 112 ekibi de buna göre davranıyor.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki