19 Mayıs’a hüzünlü kutlama

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında SDKM’de düzenlenen programda hüzün hakimdi. Vali Güzeloğlu yaptığı konuşmada, “19 Mayıs bir milletin kurtuluşunun dönüm noktasıdır” dedi.
19 Mayıs 2015, Salı - 22:20

Kocaeli Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Süleyman Demirel Kültür Merkezi(SDKM)’de düzenlediği tören yoğun katılımla gerçekleşti. Hüznün hakim odluğu törene Vali Hasan Basri Güzeloğlu, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, İsmail Metin Temel CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İzmit Kaymakamı Ersin Emirlioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Jandarma Komutanı Mehmet Karadeniz, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintımar, KOÜ Rektörü Saadettin Hülagü, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Osman Karabayır, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan,  öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

19 MAYIS RUHU

Törende açılış konuşmasını yapan Gençli ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintımar, demokratikleşme, hukuk devleti, temel hak ve özgürlükler konusunda örnek bir ülke haline gelindiğine değinerek, “Amacımız hak ve özgürlükler konusunda daha bir seviyeye gelmektir. 19 Mayıs’ı anlamaktan ziyade 19 Mayıs ruhunu anlamaya daha çok önem veriyoruz. Gençler daha çok okumalı, daha çok sorgulamalıdır. Gençler bunların bilincinde, yarınlara daha iyi hazırlanmalıdır. Gençlerin insanlığa karşı sorumluluklarını yerine getireceğine yürekten inanıyorum. Amacımız bu bayramın ruhunu kavrayan genç bir nesil yetiştirmek” dedi.

DÖNÜM NOKTASININ TARİHİ

Ardından kürsüye gelen Vali Güzeloğlu, 19 Mayıs’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun milletin kurtuluşunun dönüm noktası ve belirlendiği tarih olduğuna dikkat çekerek, “Bu tarih Anadolu topraklarından Samsun’a ayak basan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bağımsızlık ve özgürlük için emsali görülmemiş mücadelelerinin başlangıcıdır. Bir millet ki tarihin hiçbir döneminde özgürlüğünden vazgeçmemiş, ezmemiş ama ezilmemiş de. Hiçbir dönem utanacak bir geçmişi olmaya bir büyük millet. Bu büyük millet yenilmediği savaş sonrasında müttefiklerine bağlı olarak yenilerek ancak cumhuriyetini kurmuştur” diye konuştu.

GURUR KAYNAĞI OLACAKSINIZ

Gençlerin bu büyük geçmişi bilen ve geleceğini bu büyük fedakarlıklar üzerine gerçekleştirmiş bir gurun temsilcileri olduklarını söyleye Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Bir milletin en değerli varlığı gençleridir. Bu büyük ülkeyi büyük hedeflere ulaştıracak aileniz ve milletinizin gurur kaynağı olacaksınız. Bugün özgür ve bağımsız olarak, güven ile geleceğe bakıyorsak, bunu Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bu değerler uğruna vefat eden gençlerimize borçluyuz” ifadelerini kullandı. Tören, protokol konuşmalarının ardından Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi korosunun ve tiyatro oyuncularının büyük beğeni toplayan oyununu ile sona erdi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki