200 aracın 60’ı geldi

01 Ekim 2015, Perşembe - 13:23

Büyükşehir Belediyesi’nin alımını yaptığı 200 aracın 60’ı Plajyolu’ndaki garaja geldi. Kütüphanesi, yolcu sayım sistemi, bisiklet taşıma aparatı olan araçlar 10 Ekim’de yapılacak törenin ardından 12 Ekim’de belirlenen hatlarda çalışmaya başlayacak.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından alımı yapılan 200 araçtan 60’ı Kocaeli’ye geldi. Ana hatlarda ve ilçelerde kullanılması planlanan araçların gelen 60’ı 10 Ekim Cumartesi günü yapılacak olan törenle belirlenen hatlara girecek. Kasım ayında tamamlanacak olan 200 doğalgazlı, çevre dostu aracın Minibüsçülere kiralanması için hukuki çalışmalar devam ediyor. Araçlar diğer doğalgazlı araçlardan farklı olarak içinde kütüphane olacak. Aynı zamanda yeni araçlar termal kamera sistemi ile yolcu hareketliliği de izlenecek.

TÖREN 10 EKİM’DE

12 metre uzunluğunda olan doğalgazlı, engellilere uygun yeni otobüsler Büyükşehir Belediyesi’nin Plajyolu’nda bulunan garajına geldi. Yeni gelen araçlar bekletilmeden hatlara alınacak. 10 Ekim’de saat 15.00’te Perşembe Pazarı alanında yapılacak olan törenle hizmete alınacak olan araçlar Pazartesi günü hatlara girecek. Araçlar özellikle Körfez ve Hereke olmak üzere İzmit ve Büyükşehir’in eski araçlarının yerine kullanılacak. 5 yıl bakım ve onarım garantili olan araçların geri kalan 140’ı ise 11 Kasım’a kadar teslim edilmiş olacak.

ESKİ BELDELERE GİDECEKLER

Yeni gelen araçlarda 26 koltuk bulunuyor. 59 yolcuyu da ayakta taşıma kapasitesine sahip olan araçlar toplamda 85 yolcuyu bir anda taşıyabilecek. Araçlar engelli vatandaşların taşınması için şu ana kadar gelen en elverişli araçlar özelliğine sahip. Araçlar özellikle eski beldelerin belediye otobüsü taleplerinin karşılanması ve ilçe belediyeleri arasında kullanılacak.

KÜTÜPHANE OLACAK

Yeni gelen araçlar Türkiye’de kullanılan en yeni sisteme de sahip. Araçlarda ilk kez kütüphane sistemi uygulandı. Aracın içinde bulunan kütüphaneye Büyükşehir Belediyesi her ay bir yazarın 2 kitabından üç tane koyulacak. Vatandaşlar seyahatleri sırasında kitapları çıkartıp okuyabilecek. Aynı zamanda kütüphaneye vatandaşlarda kitap koyabilecek. Böylece vatandaşlar kütüphane üzerinden kitap değişimi yapabilecek.

24 ARAÇ BİSİKLET TAŞIYACAK

Yeni otobüslerin 24’ünde bisiklet taşıma aparatı olacak. Araçların ön taraflarında iki bisikleti taşıyabilecek aparata yer verilecek. Bisikletlerin taşınması için araç şoförlerine eğitim verilecek. Otobüslerde aynı zamanda bilgisayar sistemi de bulunacak. Sistem ile araçların durumu anında amirliklerde kurulan bilgisayarlara yansıyacak ve ani araç arızalarına hemen müdahale edilebilecek.

YOLCULAR SAYILACAK

Yeni araçlarda yolcu sayım sistemi bulunuyor. Termal kamera sistemi ile her durakta binen ve inen yolcular sayılacak. Sistem ile yolcuların hangi duraklarda bindiği, hangi duraklarda indiği, en çok hangi güzergahların kullanıldığı, hangi saatlerde yolcu sayısının fazla olduğu tespit edilecek. UKOME bu sistem ile yeni planlamalarını yapacak. Yeni gelecek olan araçların kooperatifler kiralanması için çalışmaların yapıldığı UKOME’de henüz hukuki bir yol bulunmadığı öğrenildi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki