22 adet yeni ‘’Mavi Ambulans’’Kocaeli halkının hizmetine girdi

22 adet yeni ‘’Mavi Ambulans’’Kocaeli halkının hizmetine girdi
29 Kasım 2016, Salı - 12:13

Büyükşehir’in 22 adet yeni hasta nakil aracı düzenlenen törenle hizmete girdi.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tamamını yenilediği 22 adet Hasta Nakil Ambulansı, düzenlenen törenle hizmete girdi. Törende bir konuşma yapan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’10 yıldır Kocaeli’nde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza mavi ambulanslarımızın yanı sıra sağlık personelimizin güler yüz ve şefkatiyle hizmet veriyoruz’’ dedi. 

TÖRENLE HİZMETE GİRDİ

Sosyal belediyeciliğin gereği olarak kentte yaşayanların sağlığıyla da yakından ilgileniyor. Kocaeli’nde kimseyi kimsesiz bırakmayan Büyükşehir, mavi ambulanslarıyla hasta nakil hizmeti veriyor. Yılda ortalama 55 bin hastayı taşıyan Büyükşehir, mevcut 20 ambulansını yeniledi. 7 gün 24 saat ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşmaya devam edecek olan yeni mavi ambulanslar için 28 Kasım Pazartesi günü saat 14.00’te belediye hizmet binası önünde tören düzenlendi. Törene Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başkan Vekili Zekeriya Özak, Genel Sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Bekir Köksal, Medline ve Esas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kamışlı, daire başkanları ve sağlık personeli katıldı.

BAŞKAN: ŞEFKAT VE SEVGİYLE HİZMET VERİYORUZ

Tören alanında ilk olarak mavi ambulanslarda görev yapan sağlık personelinin yanına gelen Başkan Karaosmanoğlu, hepsiyle tek tek selamlaşarak, yeni araçlarında kazasız belasız bir şekilde çalışmaları temennisinde bulundu. Törende bir konuşma yapan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Değerli çalışma arkadaşlarım, yağmurla bereketle ambulanslarımızın hizmete girme törenini yapıyoruz. Bizim için hizmette sınır yok. Yıllardır Kocaelimizin güzel insanlarını, hayatlarının en zor anlarında, şefkat ve sevgi dolu sağlık çalışanlarımızın emekleriyle ihtiyaçlarını karşılayıp, hastane ve ilgili yerlere taşıyoruz’’ dedi.

‘’TÜRKİYE’YE ÖRNEK VE MODEL OLDU’’

Bu hizmetin Türkiye’de model ve örnek olduğunu hatırlatan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’22 adet sıfır kilometre mavi ambulanslarımız, hasta nakil araçlarımız vatandaşlarımızın hizmetinde. Bir insanın ilgiye en çok muhtaç olduğu, hastalandığı anda, , ‘insanı yaşat ki; devlet yaşasın felsefesi’yle imkanı olmayan vatandaşlarımıza hizmette sınır tanımıyoruz. Sağlık çalışanı kardeşlerim ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza gösterdiğiniz şefkat her şeyin önündedir. En önemli şey hastayla ilgilenmek, ona değer vermek, motive etmektir. Bu ilgi ve sevginizi vatandaşımıza gösterdiğinizi biliyorum. Allah muhtaç etmesin ama muhtaç olduğumuzda en kısa sürede ve en güzel şekilde hizmetimizde olsun. Hayırlı olsun’’ ifadesini kullandı.

BAŞKAN DİREKSİYONA GEÇTİ

Başkan Karaosmanoğlu, konuşmasının ardından 10 yıldır hasta nakil ambulanslarında hizmet veren Aynur Şanlı ile 2,5 ay önce çalışmaya başlayan Büşra Yaşar’a hediye takdim etti. Törene katılan Medline Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kamışlı da, Başkan Karaosmanoğlu’na bir hasta nakil ambulanslarının maketi takdim etti. Daha sonra Başkan Karaosmanoğlu, yeni mavi ambulansın direksiyonuna geçerek, bir süre aracı kullandı. Başkan Karaosmanoğlu’nun talimatıyla 22 adet hasta nakil aracı sirenlerini çalarak Kocaeli halkının hizmetine girdi.  

YILDA 55 BİN HASTA TAŞINIYOR

2004 yılından bu yana yaptığı hizmetler ve sosyal belediyecilik anlayışıyla yeni büyükşehir belediyelerin kurulmasına öncülük eden Kocaeli, Türkiye’de ilk ve tek olan hizmetlerini her yıl geliştirmeye devam ediyor. Yine 2004 yılında 7 ambulansla yılda 7 bin 970 ihtiyaç sahibine ‘hasta nakil’ hizmeti veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, aradan geçen 12 yılda araç sayısını 20’ye yükselterek Türkiye’nin en büyük Hasta Nakil Ambulans filosunun da sahibi oldu. Hasta nakil hizmetinden duyulan memnuniyetle birlikte ambulanslara olan talep de arttı. Hasta nakil ambulansları geçen yıl yaklaşık 55 bin hastaya hizmet verdi. 2016 yılının ilk 10 ayında ise bu rakam yaklaşık 45 bine ulaştı. 2004-2016 yılları arasında Büyükşehir’in mavi ambulansları 390 bin 237 hastaya nakil hizmeti verdi.

133 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Hasta nakil hizmetleri 2004-2007 yılları arasında Büyükşehir’in araçları ve belediye personeli tarafından verilirken, 2007 yılından itibaren tamamen hizmet alımı ile yürütülmektedir. Halen 20 mavi ambulansla verilen hasta nakil hizmetinde 133 personel görev alıyor. 1 Aralık’tan itibaren yeni araç filosu ile hizmet vermeye başlayacak Büyükşehir’in 2 adet de yedek ambulansı bulunuyor. Bir hasta nakil ambulansı günde 250-300 km arasında yol yapıyor. Bir aracın ayda yaptığı yol ise yaklaşık 8 bin km’yi buluyor. Bir ayda 20 ambulans il içi ve il dışında yaklaşık 128 bin km yol yapıyor. Her gün 2 veya 3 araç il dışına hasta taşıyor.

PLAJLARDA BOĞULMA VAKALARINA MÜDAHALE EDİYOR

Büyükşehir’in ambulansları hasta nakil hizmetinin yanı sıra yaz aylarında İzmit Körfezi ve Kandıra’daki mavi bayraklı halk plajlarında da hizmet veriyor. Ayrıca Kocaeli’ndeki amatör ve profesyonel spor müsabakalarında, SEKA Sporcu Eğitim Merkezi’nde, yaz sezonunda Kocaeli Fuarı alanında, yine yaz sezonunda haftanın 7 günü kış sezonunda ise kamp günlerinde Kartepe’deki Aytepe ve Diriliş kamplarında bunun yanı sıra Büyükşehir’in ve ilçe belediyelerinin organizasyonlarında hizmet veriyor.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki