23 Nisan coşkusu her yerde

23 Nisan 2015, Perşembe - 22:46

Mustafa Kemal Atatürk’ün tam 95 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı

 

 Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1920 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kurulmasıyla ülkenin geleceği olan çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ilimizde coşkuyla kutlandı. Etkinlikler kapsamında ilk olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kocaeli Valiliği bahçesindeki Atatürk Heykeli önüne çelenk bıraktı. İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, ilçe milli eğitim müdürleri ve okul müdürlerinin hazır bulunduğu tören çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla son buldu.

 

PROTOKOLDEN BÜYÜK İLGİ
Çelenk takdimi sonrasında geleneksel hale gelen İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ndeki etkinleri gerçekleştirildi. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, CHP Milletvekili Haydar Akar, Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Ercan İnceoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, ilçe milli eğitim müdürleri, okul müdürleri ve öğrenciler programda hazır bulundu.

 

EN BÜYÜK GÖREV
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende öğrencilere hitap eden İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Herhangi bir ayrım yapmadan bütün dünya çocuklarını bir araya getiren bu bayram, sevgi, arkadaşlık ve dostluk gibi kavramlarla barışa katkı koymaktadır” dedi. Çelik’in ardından bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, çocukların iyi yetişmesi ve hayata en iyi şekilde hazırlanması için göstermiş oldukları çabanın, cumhuriyeti kuran irade ve atalarımıza karşı yerine getirdikleri en büyük görev olduğunu belirtti.

 

ARMAĞANINIZIN DEĞERİNİ UNUTMAYIZ
Öğrencilere hitap eden bir diğer isim Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise sahneye çıkarken çocukların sevgi gösterileriyle karşılaştı. Konuşmasında ulusal egemenlik ve bağımsızlığın kazanılmasında karşılaşılan zor süreçleri anlatan Vali Güzeloğlu, “Çocuklar, Cumhuriyeti ilelebet payidar kılmanız ve ülkemizi güneşli günlere taşımanız tek isteğimizdir. Sizleri çok seviyor ve size çok güveniyoruz. Cumhuriyeti geleceğe taşırken, Atatürk’ün kendi inanmış bir avuç insanla bağımsızlık savaşını başlatarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kurmasını ve egemenliğimizi size armağan ettiğini hiç unutmayınız” diye konuştu.

 

YARIŞMADA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER

Protokol konuşmalarının ardından ilkokul ile ortaokullar arası düzenlenen resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Resim yarışmasında; Karamürsel Kaymakam Hikmet Özbağcı İlkokulu 3-D sınıfı öğrencisi Elif Düzenli birinci, Derince Mevlana Ortaokulu 4-C sınıfı öğrencisi Beyzanur Kün ikinci, Başiskele Yeşilkent İlkokulu 4-A sınıfı öğrencisi İrem Güngör üçüncü oldu. Şiir yarışmasında; Gebze Mesude İşman Ortaokulu 6-C sınıfı öğrencisi Rabia Doğan birinci, Körfez Hereke Uzunpınar Ortaokulu 8-B sınıfı öğrencisi Yusuf Akdere ikinci, Körfez Petkim Ortaokulu 7-I sınıfı öğrencisi Nisa Oral üçüncü oldu.

 

HALK OYUNLARINDAN BÜYÜK GÖSTERİ
Yarışmada dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri hediyelerini takdim ettikten sonra, folklör dalında Kocaeli birinciliğini elinde bulunduran Yahyakaptan Ortaokulu Halkoyunları ekibi sahne alarak Karadeniz yöresi folklör gösterisini sergiledi. Ödüllü ekibin ardından 23 Nisan etkinlikleri kapsamında ilimize gelen Bosna Hersek Halkoyunları Ekibi sahne alarak, yöresel danslarını sergiledi. Coşkuyla alkışlanan ve büyük beğeni toplayan folklör ekiplerinin gösterisi sonrasında Mehmet Sinan Dereli Ortaokulu Çocuk Korosu’nun konseriyle program son bulundu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki