~~30 Ağustos Zaferi’nin 96’ncı yıldönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen törenler sabah saatlerinde Kültür Tepesi’nde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Çelenk töreninin ardından kent protokolü Valilik binasında bir araya gelerek bayramlaştı. Bayramlaşmanın ardından Valilik A kapısı önünde resmigeçit töreni düzenlendi.

Törene Vali Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Garnizon Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız, Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, AK Parti Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, Cemil Yaman, İlyas Şeker, CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, BBP İl Başkanı Serhat Duyar, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, DP İl Başkan Başkanı Mustafa Nazlıgül, İYİ Parti İl Başkanı Serdar Kaman, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman, DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım, İl Müdürleri ve vatandaşlar katılım gösterdi.
Törende kent protokolü adına konuşma yapan Deniz Binbaşı Hikmet Girgin, “Bugün ebedi Başkomutan ve aziz Türk Milleti’nin bağrından çıkmış olan evlatlarının kazandığı 30 Ağustos Zaferi’ni kutlamanın haklı gururu yaşıyoruz. Bu zafer düşmana atılan sert bir tokattır. Bu zafer Türk Milleti’nin inanç ve azminin zaferidir. Düşmana karşı şahlanıştır. Mustafa Kemal Atatürk kısa zamanda birlik ve beraberliği sağlamayı başarmıştır” ifadelerini kullandı.