30 bin kalifiye elemanı nasıl bulacağız?

11 Kasım 2015, Çarşamba - 13:05

KSO tarafından yapılan araştırmada sanayideki ara eleman ihtiyacı ortaya koyuldu. 29 bin 500 civarında olan ara eleman açığının nasıl kapatılacağını ortaya koyan KSO, meslek lisesi eğitiminin geliştirilmesi ve sanayi ile entegre hale getirilmesi gerektiğini belirtti. 

Kocaeli Sanayi Odası tarafından yürütülen Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Hibe Programı çerçevesinde yapılan “Nitelikli Mesleki İstihdam ve Sürdürülebilir Stratejiler Geliştirme Projesi ile ilgili KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Club Btinya’da basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, KSO 24’üncü komite üyesi Ford Genel Müdürü Haydar Yenigün, 24’üncü ve 25’inci meslek komitesi üyeleri, Sanayi Odası ilçe temsilcileri ve Kalkınma Ajansı birim yöneticileri katıldı. 

BİLİMSEL ÇALIŞMA YAPILDI

Kocaeli’deki sanayi kuruluşlarının ara eleman ihtiyacının karşılanmasında yaşanan sıkıntılardan yola çıkarak araştırma yapan KSO, raporunu tamamladı. Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bilsen Bilgili’nin destek verdiği proje sürecinde meslek lisesi yöneticileri, öğrenciler ve velilerde katkıda bulundu. Yapılan çalışma ile ilgili sunum yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ara eleman ihtiyacını karşılanmaması ile ilgili soruna bilimsel bir bakış açısı için bu raporu hazırladıklarını kaydetti. Ortaöğretimdeki öğrencilerin yüzde 43.6’sı meslek lisesinde okuduğunu belirten Zeytinoğlu, “Bu rakamın içinde turzim, sanat ve din eğitimi dahildir” dedi.

MESLEK LİSELERİ TERCİH EDİLMİYOR

Çalışmayı karşılaştırma yapmak için İtalya’daki Torino kentini seçtiklerini söyleyen Zeytinoğlu, “Torino’da meslek eğitimi alan öğrenci yüzde 74, Kocaeli’de ise yüzde 53 oranında. İmalata yönelik olan yüzde 21 oranında. İmalat alanındaki öğrencilerin sayısı giderek artıyor. Mezun olma durumları giderek azalmıştır. Meslek okulların fiziki durumları çok iyi değil. Staj programları çok efektif değil, sadece görev savma gibi yapıldığını gördük. UMEM Projesinden mezun olan öğrencilerin iş bulmasında beklentileri ve kapasiteleri arasında farklılık olduğunu tespit ettik. Kendilerini üst seviyede görüyorlar. Burada bir algı sorunu var.

ÖĞRENCİLER SANAYİYE GELMELİ

İmalat sektöründe yetiştirdiğimiz öğrenci sayısı artırmak gerekiyor. Bunun için meslek lisesi algısının düzeltilmesi gerekiyor. Meslek lisesinde mezun olan gençlerimize daha iyi imkanlar sağlayabiliriz. Çalışmamızda bazı önerilerde ortaya koyduk. Öğretmenlerimizin kendilerini yenilemeleri gerekiyor. Öğretmenlerimizin de sanayi ile iş birliği içinde olması gerektiğini gördük. Odalarla staj programlarını belirlemede işbirliği eksikliğini gördük. Okullardaki eksikleri Milli eğitim Bakanlığı gidermeli ama öğrencilerin sanayi ile işbirliğini artırarak eksikleri giderebiliriz.

HEDEF BAKIŞ AÇISINI DEĞİŞTİRMEK

Mesleki eğitim için TEOG sınavının yanında el becerileri, fiziki dayanıklılık, yetenek gibi alanlarında ölçüleceği bir sınav haline getirilmeli. Biz bu çalışmamızı bir kitapçık haline getirip kurumlarla ve ilgili okullarla paylaşacağız. Bu çalışmayı sürdüreceğiz. 2016 yılı hedefimizde mesleki eğitime bakış açısını olumlu yönde düzeltme hedefimiz var” dedi. Meslek Lisesi mezunlarının düşük ücretle çalıştırılması nedeniyle bu bölümün tercih edilmediği ile ilgili soruya yanıt veren Zeytinoğlu, “İyi yetişen bir elemana sanayiciler verebildikleri ücretlerin en yükseğini veriyoruz. Mesleki eğitimi almış öğrencilerin kendi branşlarında uygun iş verilmeli ve el üstünde tutulmalı. Ama toplumda çok iyi görünmüyor” dedi.

ÖĞRENCİ SAYISI AZALIYOR

Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bilsen Bilgili ara eleman sıkıntısı ile ilgili sorulara yanıt verdi. Bilgili, “22 bin civarında öğrenci meslek alanında okuyor. Teknik kısmında 9 bin civarında. Son dört yılda öğrenci sayısı düşerken, istihdam talebi artıyor. Yetiştirilen ara eleman ile aranan eleman arasında 2,5 kat fark var. Yani 9 bin civarında yetiştirilen öğrencilerinin 2,5 katı ara elemana ihtiyaç var. Şu anda en fazla otomotiv sektöründe ara elemana ihtiyaç var.  Sanayi sektöründe meslek lisesi mezunların istihdam edilme oranı çok yüksek” dedi.

NEDEN 17 BİN KİŞİ BULUNMUYOR

Ara eleman ihtiyacı ile ilgili sorulara cevap veren Zeytinoğlu, “En son yapılan il istihdam kurulunda İş arayanlar 50 bin civarında, iş açığı ise 29 bin 500 bin civarında. Teknik olarak bu iki veri örtüşmediği için bu açık ortaya çıkıyor” dedi.  Ford Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Üretim sanayisinde çalışan nitelikli eleman ihtiyacı var. Mavi yaka bulma sıkıntısı çok fazla. Bizim şirket olarak AR-GE merkezinde 1277 kişi çalışıyor. Ama 1499 kişi olması gerekiyor. Eksiklerimiz var. Yapılacak işe uygun kalifiye eleman ya yok ya da bizi tercih etmiyor. Torino olmak istiyorsak, ilk 10 ekonomi içine girmek istiyorsak bunun bir devinim içinde olması gerekiyor. Bugün ihtiyaç olan 29 bin 500 kişinin neden bulunmadığına bakmak gerekiyor” dedi.

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki