40’a yakın balık türü yok oldu

10 Aralık 2014, Çarşamba - 12:21

 

Son günlerin tartışma konusu haline gelen limanları meclis gündemine taşıyan CHP Kocaeli Milletvekili Kaplan, “Kirlilik nedeniyle son 50 yıl içerisinde Marmara Denizinde 40 yakın balık türünü yok olmasına da sebep olmuştur” dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan limanlar konusunu meclis gündemine taşıyarak, konuyla ilgili meclis araştırması yapılasını istedi. Kaplan, TBMM’ye sunduğu önergesinde şu ifadelere yer verdi; “Ülkemizdeki limanların özelleştirilmesine 1997 yılında başlandı. O tarihten bugüne, ülkemizin en önemli limanlarında devlet kontrolü özelleştirme süreci nedeniyle azalırken, devredilen limanlarda da devlet kontrol edemez noktaya geldi. Bunun sonucu özelleştirmenin ve aşırı kar kazanma ihtiyacı nedeniyle bu limanlarda işçi sağlığı ve iş güvenliği göz ardı edilerek yeterli tedbirler alınamaz noktaya geldi. Dolayısıyla limanlardaki iş kazalarındaki sayıda büyük artış oldu.

 

200 CİVARINDA LİMAN

Limanların özelleştirilmesiyle kamu açısından oluşacak maddi hasarların yanı sıra stratejik açıdanda devlet açısından büyük kayıplara neden olmaktadır. Başka bir deyişle devlet bu önemli alandan hem ekonomik açıdan hem stratejik açıdan mevcut rolünü özel sektöre devrediyor. Dolayısıyla kontrol ve işleyiş özel sektörde olmak durumunda kalıyor. TÜİK verilerine göre Türkiye’nin uluslararası ticaret hacminin yaklaşık %85 ini deniz taşımacılığıyla yaptığı bilinmektedir. 8 bin 333 km kıyı şeridine sahip Türkiye'de 200 civarında liman ve iskele bulunuyor. Bunlardan 6 tanesi Türkiye Denizcilik İşletmeleri tarafından, 4'ü de Türkiye Devlet Demir Yolları tarafından işletiliyor. 

 

BALIKLAR YOK OLUYOR

Yük ve yolcu trafiği bakımından Türkiye'deki en işlek limanlar; İstanbul, Kocaeli, İzmir, Mersin, İskenderun ve Samsun'dur. Ülkemiz sanayisinin yoğunluğu Marmara bölgesinde toplanmış olmasından dolayı, sanayinin en yoğun olduğu Kocaeli ilinde 47 liman ve iskele bulunmaktadır. Kocaeli’nin Marmara denizine olan kıyı uzunluğunun 103 km olduğu göz önünde bulundurduğunda, 2 km ye 1 liman düşmektedir. Hızla artan liman sayısı, gelen yük gemileri, Marmara Denizi trafiğinde yoğunluk oluşturmakla kalmıyor çevreye vermiş oldukları kirlilik nedeniyle son 50 yıl içerisinde Marmara Denizinde 40 yakın balık türünü yok olmasına da sebep olmuştur. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki