450 bin paket kaçak sigara ele geçirildi

450 bin paket kaçak sigara ele geçirildi
26 Temmuz 2016, Salı - 14:56

Körfez'de limana yanaşan gemide yapılan aramada, duvar kağıtlarının arkasına gizlenmiş 450 bin paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi.

Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri ihbar üzerine Birleşik Arap Emirlikleri'nden hareket ettiği belirlenen gemiyi takibe aldı. Birleşik Arap Emirlikleri'nden konteyner yüklü olarak hareket ettiği tespit edilen geminin yükünün Körfez İlçesi'nde bulunan bir limana tahliye edileceği öğrenildi. Geminin İzmit Körfezi'ne girmesinin ardından deniz devriye ekibince takip edilmeye başlandı. Gemi limana yanaşıncaya kadar gözlem altında tutuldu. Gemi arama ekipleri ise gemi limana yanaşır yanaşmaz gümrük kontrolü gerçekleştirdi. Konteyner gemiden indirilerek, liman sahasına alındı. Taranmak üzere mobil X- Ray cihazına sevk edildi. Görüntüler bir kez de Ankara'daki Komuta Kontrol Merkezi'nden incelendi. Yapılan taramada şüpheli yoğunluk tespit edildi. Konteyner son olarak 'Alf' ve 'Willem' isimli eğitimli köpekleri tarafından kontrole tabi tutuldu. Köpeklerin de tepki vermesi üzerine konteyner açıldı.

Konteynerin kapağı açıldığında ilk üç sırada beyanda yer verildiği gibi 185 koli baskılı duvar kağıdı görüldü. Kolilerin arkasına bakıldığında ise 900 koli içerisinde 450 bin paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi. Sigaraların değerinin 3 milyon 600 bin lira olduğu belirlendi. 450 bin paket gümrük kaçağı sigaraya el konulurken, Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki