5 BİN METAL İŞÇİSİ GREVE ÇIKIYOR

19 Ocak 2015, Pazartesi - 16:11

Birleşik Metal İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın, 29 Ocak 2015 tarihi itibariyle 42 işyerinde greve çıkacaklarını söyledi.

Aydın, “Birleşik Metal İş Sendikası Gebze Şubesi olarak MESS gurubuna bağlı 18 işyerinde  beş bin üyemiz ile birlikte bu mücadeleyi coşku ve kararlılıkla sürdüreceğiz.”dedi. 

MESS ile Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmelerinde anlaşamayan Birleşik Metal İş Sendikası grev kararı aldı. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan  sendikanın Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın şunları söyledi, “ Bilindiği gibi  2014 yılının mart ayından bu yana metal işçileri 2014-2016  Gurup toplu iş sözleşmesine  hazırlık yapmaktadır. Metal gurup toplu iş sözleşmesi, emek ve sermaye arasındaki  mücadelenin  önemli alanlarından bir tanesidir.

MÜCADELE KARARI

Yerli ve yabancı büyük sermaye guruplarının bulunduğu iş kolunda,  yaklaşık olarak 6 aydan bu yana sürdürülen müzakerelerde  işveren  sendikası  MESS in  dayatmacı tutumundan dolayı anlaşma sağlanamamıştır.  10 ocak  2015 tarihinde  toplanan  Merkez Toplu İş Sözleşme Komisyonumuz, işveren sendikası MESS in önermiş olduğu 9,78 zamı ve 3 yıllık sözleşmeyi  kabul edilmemesi  ve mücadele kararı   kararı alınması gerektiğini merkez yönetim kuruluna bildirmiştir. 

GREV İLANLARI ASILDI 

Sendikamızın merkez yönetim kurulu 14,01,2015 tarihinde MESS gurubuna bağlı 42 işyerinde 29 ocak tarihi itibari ile grev kararı almıştır. Alınan bu karardan sonra 15. 01. 2015 tarihinde  grev kağıtları işyerlerine  asılmış ve ilan edilmiştir. Asılan grev ilanları üyelerimiz tarafında coşku ile karşılanmıştır. Grev ilanları asıldığı gün itibari ile yani 15. 01. 2015 tarihinde toplu sözleşme komiteleri sayıları artırılarak grev komitesine  dönüştürüp  gren eğitimleri verilmeye başlatılmış, nöbet çizelgeleri hazırlanmış ve bu zorlu sürece hazırlıklarını tamamlamıştır.

GEBZE’DE 18 İŞYERİNDE

Birleşik Metal İş Sendikası Gebze Şubesi olarak MESS gurubuna bağlı 18 işyerinde  beş bin üyemiz ile birlikte bu mücadeleyi coşku ve kararlılıkla sürdüreceğiz. Birleşik metal iş sendikası, emeğinin karşılığını alamadığı için greve gidiyor. Birleşik metal iş sendikası,dayatmaları kabul etmediği için greve gidiyor. Birleşik metal iş sendikası, ücretlerde iyileştirme yapılmadığı için greve gidiyor. Birleşik  metal iş sendikası, metal işçilerinin insanca çalışıp , insanca yaşaması için greve çıkıyor.”dedi. 

BÜTÜN METAL İŞÇİLERİNİ MÜCADELESİDİR

Birleşik metal işçilerinin vermiş olduğu bu mücadele sadece kendi mücadelesi değil bütün metal işçilerinin mücadelesi olduğunun da altını çizen Şube  Başkanı Necmettin Aydın, “ Bu greve çıkarken  haklıyız çünkü sömürülüyoruz. Haklıyız çünkü insan yerine konmuyoruz. Haklıyız çünkü çocuklarımız için yaşıyoruz. Bizler metal işçileri olarak bu yola çıkarken bu yolun zorluklarını bilerek yola çıktık, sarı ve işbirlikçi sendikaların hüküm sürdüğü ülkemizde  işimizin zor olduğunu biliyoruz, işçi sınıfı dostları ile bu zorlu yolda başarıya olan inancımız tamdır.”dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki