5 kişilik greve itiraz

5 kişilik greve itiraz
12 Aralık 2015, Cumartesi - 11:28

 

Dytech işvereni ve Çelik-İş Sendikası, Türk Metal’in 5 kişilik grevin Sendikalar Yasasında belirtilen yeterli çoğunluk sağlanmadan başlatılması nedeniyle itiraz etti. Yetki alınan işçi sayısının 4’te 3 çoğunluğu ile greve çıkılmaması nedeniyle Türk Metal’in yetkisinin düşmesi de istendi

 Süriye ÇATAK TEK – Dytech fabrikasında Türk Metal Sendikası’nın 4 Aralık’ta 5 işçi ile çıktığı greve itiraz edildi. Sendikalar yasasına göre bir iş yerinde greve çıkmak için işçilerin 4’e 3 çoğunluğunun sağlanması gerektiği gerekçesi ile Dytech işvereni ve Çelik-İş Sendikası Türk Metal’in yetkisinin düşmesi ve grevin sona ermesi için mahkemeye başvurdu. İşveren greve çıkıldığı ilk gün greve çıkmak için yeterli çoğunluğun sağlanmadığı ile ilgili işyerinde noter huzurunda tespit yaptırmıştı. Yapılan tespitin ardından mahkemeye başvuru yapıldı.

 

YASAL ÇOĞUNLUK YOK

Dytech fabrikasında 15 Haziran’da yetki alan ancak yetki döneminde işçilerin Türk Metal sendikasından istifa ederek Çelik-İş’e geçmesinin ardından başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde Türk Metal grev aşamasına geldi. 4 Aralık’ta greve çıkan Türk Metal, 560 işçinin olduğu fabrikada 5 işçi ile grevi yürütmeye çalışıyor. Ancak Sendikalar Yasası’nda bir iş yerinde yetki alan sendikanın yetki aldığı işçi sayısının 4’te üçü çoğunluğu ile greve çıkabileceği maddesi nedeniyle greve itiraz edildi.

 

İŞVEREN VE SENDİKA İTİRAZ ETTİ

Dytech fabrikasının işvereni Türk Metal Sendikasının greve çıktığı gün noter tespiti ile çoğunluk olup olmadığını belirledi. Ardından sendikanın grevden vazgeçmemesi nedeniyle işveren yaptığı tespiti mahkemeye taşıdı. İşveren dışında Çelik-İş Sendikası’nın genel merkezi işçilerin büyük bölümünün kendi üyeleri olduğu, grevin yasal çoğunlukla yapılmadığını, Türk Metal’in yetkisinin düşürülmesi talebi ile mahkemeye başvurdu. Başvurunun önümüzdeki günlerde şekillenmesi ve grevin seyrinin bu sürece uygun olarak netleşeceği düşünülüyor.

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki