6 bin 687 müteahhit firmamız var

6 bin 687 müteahhit firmamız var
30 Mart 2016, Çarşamba - 11:16

Kocaeli Ticaret Odası’nın periyodik dönemlerde düzenlediği sektör istişare toplantılarının 3.’süne Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu konuk oldu. İnşaat sektörünün temsilcileriyle bir araya gelen Güzeloğlu inşaat sektörünün sorunlarını, çalışmalarını, beklentilerini ve çözüm önerilerini basına kapalı olarak düzenlenen toplantıda ele aldı.

 

Güzeloğlu Kocaeli’de 2015 yılı verilerine göre 6 bin 687müteahhitlik firmasının faaliyet gösterdiğini açıkladı. 

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya; Vali Yardımcısı Osman Sarı, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç, İl Yazı İşleri Müdürü İsmail Akbıyık, 2. Meslek Komitesi üyeleri (Konut İnşaatı Grubu) Mikail Kayacı(Meclis Üyesi), Mehmet Olhan, Bünyamin Barış, Faruk Mamik, 2. Meslek Komitesi Yedek Üyesi; Mehmet Doğan Kocaeli Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı Zekai İren Yönetim Kurulu Üyeleri; Fatih Haldız, Muammer Çeşil, Ceyhan Çağlayan katıldı. 

ŞEHRİMİZ ADINA GÜZEL İŞLER YAPAÇAĞIZ

Toplantının açılış konuşmasını yapan KOTO Başkanı Murat Özdağ "Ülkemizin yeniden sürdürülebilir ve yüksek büyüme oranlarını yakalayabilmesi için önemli gördüğümüz Sektörel İstişare toplantılarımızı gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bildiğiniz üzere daha evvel makine ve otomotiv sektörlerinde toplantılar gerçekleştirdik. Bu toplantılar sonrasında alınan kararlar doğrultusunda çalışmalarımızın sürmektedir. Şehrimiz ve ülkemiz adına güzel işler yapmaya gayret ediyoruz. 

SİYASİ AKTÖRLERİN İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ BİR POLİTİKA HALİNE GELMİŞTİR

Bugün inşaat sektörünün karşılaştığı sorunları ve çözüm önerilerini Sayın Valimize aktaracağız ama benim inşaat sektörü ile ilgili değinmek istediğim başka bir mevzu var. Siyaset yapıcıların (hükümetimizin) açıkladığı reform paketi var. Bu reformların biran evvel hayata geçirilmesi elzemdir. Orta gelir tuzağından kurtulmak için özellikle inşaat sektörünün büyümeye devam etmesi gerekmektedir. Çünkü inşaat sektörü üretim ve istihdam dâhil olmak üzere ekonominin pek çok alanını doğrudan etkilemektedir. Diğer taraftan zaten kısıtlı olan kaynaklarımızın düşük verimli ve dış ticarete konu olmayan alanlara yönelmesinin de önüne geçmeliyiz. Hem siyasi aktörlerin inşaat sektörünü bir politika haline getirmesi, hem de sektör temsilcilerinin değişimi yakalaması gerekmektedir" dedi.Toplantıda İnşaat sektörünün mevcut durumu, Sektör faaliyet standartlarının belirlenmesi, Kentsel Dönüşümdeki Sorunlar, Sektörün mesleki idari yapılanmasının eksikliği, Yerel yönetimler ve kamu kurumlarının farklı uygulamaları, Sektörel vergilendirme ve kayıt dışılık, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu konuları görüşüldü. 

SEKTÖR BÜYÜKLÜĞÜ DİKKAT ÇEKTİ

Vali Hasan Basri Güzeloğlu basına açık olan bölümde yaptığı açıklamalar oldukça dikkat çekti.  Güzeloğlu, "Dünya’da inşaat sektöründe Türkiye Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’nin değişim sürecinde inşaat sektörü şüphesiz çok önemli.  Bir anda yüzü aşkın sektörü tetikleyen, her biriyle katma değer yaratan bir sektör. Yüz kişiden biri inşaat alanında istihdam sağlıyor. Bin şirketten yüzde 15’i inşaat alanında açılan şirketler olarak öne çıkıyor. 

2015’TE KONUT SATIŞI 17 bin 395

2015 yılında Kocaeli’de toplam 6 bin 687 müteahhitlik firmamız faaliyet gösterirken, sektörde 59 bin 341 kişi sigortalı olarak istihdam ediyor. 2015 yılında konut satışı Kocaeli genelinde 17 bin 395 gibi bir rakama ulaştı. Bu rakamlara bakıldığında Kocaeli’nin uluslar arası Ticaretin Türkiye’deki merkezi haline geldiğini görebiliyoruz” diye konuştu.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki