600 yıllık tarihi köprüsü yok oluyor

10 Eylül 2014, Çarşamba - 13:20

Dilovası’nda bulunan ve 16. Yüzyıl’da Kanuni

Sultan Süleyman’ın isteği üzerine Mimar Sinan tarafından yaptırılan tarihi ‘Dilderesi Köprüsü’ yok oldu olacak. Halk arasında Mimar Sinan Köprüsü olarak da anılan tarihi Dilderesi Köprüsü, 600 yıl boyunca herhangi bir restorasyon görmeden bir kaç çizik ile günümüze geldi.

 

 

Son 30 yılda sanayinin gelmesi ile fabrikalar arasında kalan tarihi köprü, her geçen gün adete dökülüyor. Lojistik konteynırlarının, duvarının doğu ucuna verdiği hasar ile birlikte yaralanan Mimar Sinan Köprüsü, büyük ilgisizlik karşısında yok olmaya yüz tutmuş bir medeniyet mirası olarak yardım eli bekliyor. Sorunun defalarca kez dile getirilmesi, sivil toplum kuruluşlarının basın yayın yolları ile yardım istemesinin karşılıksız kalması üzerine umutlarının tükendiğini belirten vatandaşlar, akarsu yatağına yapılacak dere ıslahının köprüye zarar vermesinden tedirgin.
DİLOVASI SİMGESİNİ KAYBEDİYOR
16. Yüzyıl’da yapılan köprünün büyük değer taşıdığını, Dilovası’nın simgesi olduğunu belirten vatandaşlar, köprünün önümüzdeki yıllarda yok olma riskinin olduğunu belirttiler. Tarihi köprü, fabrikalardan bir metre daha yaklaşılacak alan olmadığını ve fabrika depo alanının köprü ile bitişik durması sonucu köprünün hasar görmeye devam ediyor.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki