5 Haziran'dan beri hem Marmara hem de Karadeniz bölgelerimizde aktif bir şekilde cankurtaranlık görevi yapan ekipler, şimdiye kadar bin 394 kişinin hayatını kurtardı

5 Haziran'da başlatılan Kocaeli Marmara Denizi ve Karadeniz bölgelerinde (11 sahil-plajda) Kocaeli İtfaiye Dairesi, Afkom Şube Müdürlüğü Kocaeli Sahilleri Su Kazaları Engelleme Merkezi (KOSKEM)'nin cankurtaranlık görevi, 15 Eylül tarihinde sona erecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Zabıta Dairesi, Emlak İstimlak Dairesi, Kocaeli Gönüllü İtfaiyeciler, AKUT Arama Kurtarma Kocaeli Şubesi, İHH İnsani Yardım Vakfı Arama Kurtarma Ekipleri, YÜDAK Yeditepe Üniversitesi Doğal Afetlerde Arama Kurtarma, MAGDER Kocaeli Şubesi, Mercan Yüzme Kulübü ve KYK Kocaeli Yüzme Kulübü olmak üzere toplam 200 kişilik bir ekiple 27 Ağustos Salı gününe kadar toplam bin 394 vatandaşımızı boğulma tehlikesinden kurtardı.

 

8 KİŞİ BOĞULDU

Görev bölgeleri ve çalışma saatlerinde boğularak ölümlü vaka yaşanmadı. Çalışma saatleri ve çalışma bölgeleri dışında haziran ayından bu tarafa 8 vatandaşımız hayatını kaybetti. Tütünçiftlik sahilinde 1 kişi, Sapanca gölü Eşme bölgesinde 1 kişi, Seyrek'te (Kantur sitesi) 1 kişi, Cebeci sahili görev saati dışında 2 kişi, Kumcağız sahili görev alan dışı (tüm sahillerin yasaklandığı gün) 2 kişi, Kefken Pembe kayalıklar görev alan ve saati dışında da 1 kişi ne yazık ki boğularak hayatını kaybetti.

 

10 BÖLGEDE HİZMET

KOSKEM Kocaeli sınırları içerisindeki Kandıra Karadeniz bölgesinde Cebeci, Kumcağız, Miço Bayanlar, Kerpe, Sarısu, Seyrek, Bağırganlı plajları İzmit Körfezi’nde Karamürsel ile Bayramoğlu Halk Plajı ve Bayramoğlu Bayanlar plajı dahil 10 bölgede hizmet veriyor. Ekipler haftanın yedi günü 10.00 -18.00 saatleri arasında cankurtaranlık hizmeti sunuyor. Büyükşehir bünyesinden ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan yaklaşık 200 kişilik ekip görev yapıyor.