AB Bakanı Bozkır: Suriyelilere çalışma müsaadesi verilecek

11 Ocak 2016, Pazartesi - 19:44

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır,Türkiye'deki Suriyelilere çalışma müsaadesi verileceğini açıkladı

Bozkır, AB Bakanlığında AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans'ı kabul etti.

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Bozkır, önümüzdeki dönemde hem Türkiye'yi hem AB'yi zorlu bir gündem beklediğini söyledi.
Bozkır, "Ancak bu gündem, hem Türkiye'nin yararına hem de AB'nin yararına sonuçlarla taçlandırılabilirse, geleceğe güvenle baktığımız, gerçekten bugünyaşamakta olduğumuz mülteci sorunu, terörle mücadele ve Türkiye'nin AB sürecinde sağlanması gereken ilerleme bakımından önemli sonuçlar getirecektir"diye konuştu.

 

"GÜNDE 500 GÖÇMEN YAKALANIYOR"

Timmermans ile hem yeni paradigma çerçevesinde ortaya çıkan tablodaki gelişmeleri hem de bununla ilgili olarak yapılması gerekenleri detaylı şekilde ele aldıklarını ifade eden Bozkır, sözlerine şöyle devam etti:
"Mülteci konusu, tabiatıyla bugün hem AB'nin hem Türkiye'nin çok önemli bir sorunudur, bu bir insanlık dramıdır. Mutlaka illegal göçün legal hale getirilmesi, illegal göçün ortaya çıkmasının müsebbibi olan organizatörlerin yakalanması, sahil güvenlik çalışmalarının daha da güçlendirilmesi ve denizlerde boğulan insanların, cesetleri sahillere vuran yavruların olmadığı, insan onuruna yakışır bir şekilde sağlanacak kotalarla, varılan mutabakatlarla Avrupa'ya intikallerinin sağlanması gerekmektedir. Türkiye olarak tabiatıyla çok önemli bir çaba sarf ediyoruz. İllegal göçte yakalananların rakamları 150 bini aşmıştır. Geçtiğimiz yıla oranla iki misline ulaşmıştır. Günde yaklaşık 500 göçmen ilgili kurumlarımız tarafından yakalanmaktadır."

TÜRKİYE'DEKİ SURİYELİLERE ÇALIŞMA İZNİ

Bozkır, Türkiye'nin çok önemli bir mücadele verdiğine dikkati çekerek, "Üçüncü ülkelerden Suriyeli vatandaşlara 8 Ocak'ta vize uygulamasını başlattık. Çok yakında da Türkiye’deki Suriyeli misafirlerimize çalışma müsaadesi verilmesi suretiyle bu göç üzerindeki baskının azaltılması konusunda önemli çalışmalar yürütüyoruz" ifadelerini kullandı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki