Adil yargılamanın güvencesi avukattır

07 Nisan 2015, Salı - 14:11

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Valilik önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenk bırakan Baro Başkanı Sertif Gökçe, “Hak arama özgürlüğünün ve adil yargılanmanın güvencesi avukattır” dedi.

Terör örgütü tarafından Çağlayan Adliyesi’nde katledilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın Türkiye’yi sarsan ölüm haberinin ardından ülke genelinde 5 Nisan Avukatlar Günü kutlama etkinlikleri iptal edildi. Geleneksel hale gelen ‘Avukatlar Balosu’ programını iptal ettiklerini duyuran Kocaeli Barosu, Avukatlar Günü etkinlikleri kapsamında sadece Valilik Bahçesi’ndeki Atatürk Heykeli’ne çelenk bıraktı. Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe, baro yönetimi, eski baro başkanlarından Cengiz Sarıbay, Ersayın Işık, Fahri Örengül ve Tamer Solakoğlu ile avukatlar törende hazır bulundu. Çelenk sunumunun ardından bir açıklama yapan Baro Başkanı Sertif Gökçe ilk olarak terör örgütü tarafından adliyede katledilen savcı Mehmet Selim Kiraz’a bir kez daha rahmet diledi.


HUKUKUN SİYASALLAŞMASINA KARŞI ÇIKILDI
Avukatlık mesleğine yapılan saldırıları dile getiren Gökçe, “Hak arama özgürlüğünün ve adil yargılanmanın güvencesi avukattır. Avukatlık mesleğine yapılan saldırıların temelinde bu güvenceyi ortadan kaldırma arzusu vardır” dedi. Geçtiğimiz hafta cuma günü ülke genelinde avukatların seslerini duyurmak için yaptıkları yürüyüşü hatırlatan Gökçe, “Her devirde devlet yönetimini ele alanlar, kendi ideolojilerini, icraatlarını meşru kılmak için hukuk sistemine müdahale etmiş, teşkilat yapısını değiştirmiş, usul yasalarını yeniden düzenlemiş, yargı mercilerinde kadrolaşmaya yönelmiştir. Bir yandan da avukatlık mesleğinin itibarını zedelemeye çalışmış, hukukun siyasallaşmasına her daim karşı çıkmışlardır” diye konuştu.

 

AVUKATLAR YILMADI YILMAYACAK
Avukatlık cübbesinin önü iliklenemez olduğunu vurgulayan Gökçe, “Sosyal ve mali tehditler avukatları hiçbir zaman yıldırmamış ve yıldıramayacaktır. Cübbemizin cebi de yoktur. Giydiğimiz cübbei simgesi olduğu savunmanın bağımsızlığı gibi bizim kutsal emanetimizdir, onurumuzdur. Avukatlar hak ve adaletin teminatı olan hukuk devletinin varlığı için mücadele etmeyi sürdürecek ve yurttaşlara korku salan devletin hukukuna sonuna kadar karşı çıkacaktır. Son bir hafta içinde gerçekleştirdiğimiz eylemler, gerek baromuza gerekse tüm meslektaşlarımızın bu ilkeden asla ödün vermeyeceğinin göstergesidir. Hukuk devleti demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin savunucu olan tüm meslektaşlarımızın avukatlar günü kutlu olsun” açıklamasında bulundu.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki