AK Parti oylarını yüzde 10,18 artırdı

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, AK Parti’nin 7 Haziran seçimlerine göre oylarını 10,18 puan arttırdığını belirtti. Ceyhan, oylarını artırmalarının sebebinin vatandaşın verdiği mesajı iyi algılayarak, derslerine iyi çalıştıklarını kaydetti
03 Kasım 2015, Salı - 22:22

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, 1 Kasım Erken Genel seçimlerin ardından il binasında basın toplantısı yaptı. SKM Başkanı Mehmet Uzunoğlu ve Tanıtım ve Medya Başkanı Ahmet Berberoğlu ile birlikte açıklama yapan Ceyhan, seçime katılan tüm vatandaşlara teşekkür etti. Kocaeli’de 621 bir 325 oy aldıklarını ifade eden Ceyhan, yurt dışı oyları ile birlikte oylarının 638 bin 300’e yükseldiğini kaydetti. Oylarını yüzde 10,18 oranında artırdıklarını ifade eden Ceyhan. Zafer sarhoşluğu yaşamadan verdikleri sözleri yerine getirmek için hükümet kurulduğu andan itibaren çalışmaları başlatacaklarını kaydetti.

 

7 HAZİRAN SONUÇU BİZİ ÜZDÜ

1 Kasım seçimlerinde katılımın yüzde 85 oranında olduğunu ifade eden Ceyhan, “Batı ülkelerinde seçimler uzun yıllar arayla yapılmasına rağmen bu kadar katılım göremezsiniz. Bu ülkenin ne kadar demokrasi ile yoğrulduğunu gösteriyor. AK Parti’ye oy verene de vermeyene de, seçime gelen genç ve yaşlı herkese teşekkür ediyoruz. Onlar sayesinde Türkiye’deki demokrasi kökleşmiştir. Kocaeli’de 7 Haziran’da beklediğimizin altında bir oy aldık. 7 Haziran’da yüzde 46,5, 2011 seçimlerinde ise 52,5 oranında oy almıştık. 6 puanlık bir kayıp yaşadık. Yeni il yönetimi olarak böyle bir sonucu gördüğümüz için çok üzüldük” dedi.

 

EKSİKLERİMİZİ GÖRDÜK

7 Haziran sonuçlarını seçmenin verdiği bir mesaj olarak algıladıklarını belirten Ceyhan, “Oturup eksiklerimizi, hatalarımızı, seçmenin söylediklerini, Türkiye’deki il başkanları ile yapılan toplantıda listelerdeki stratejik hamleleri konuştuk. Muhalefet partilerinin uzlaşmaz tavrı, HDP’nin teröre bulaşması nedeniyle ortaya bir tablo çıktı ve erken seçim kararı aldık. Bizler alanda seçmenlerin ne istediğini ortaya koyduk. Yapılan çalışmaların ardından bir beyanname hazırladık ve Türkiye gerçekliği içinde her kesimin taleplerini beyannamemize yansıttık. Halk beyannamemizi kabul etti” dedi.

 

İKİ HEDEF BELİRLEDİK

Seçim çalışmalarında farklı bir yöntem izleyerek çalışmaları yaptıklarını belirten Ceyhan, “Halkı rahatsız etmeden ulaşamadığımız seçmenlere ulaşmaya başladık. Milletvekillerimize her gün standart programlar yaptırarak kapı kapı dolaşmalarını sağladık. Kapı kapı dolaşmanın karşılığı AK Parti teşkilatlarında bulundu. Mahallelerimizde mahallelere özgün çalışmalar yaptık. Tüm çalışmalarımızla seçmenin karşısına 1 Kasım’da çıktık. 1 Kasım için 2 hedefimiz vardı. Birincisi her ilçe yüzde 10 oylarını artıracak, ikincisi ise 7’inci milletvekilimizi almaktı. Diğer partiler gibi olmayacak hedefler koymadık. Gerçekçi ve bilimsel çalışmalarla bu hedefleri koyduk” dedi.

 

ZAFER SARHOŞLUĞU YOK

1 Kasım’da yüzde 56,5 oranında oy aldıklarını söyleyen Ceyhan, “621 bin 325 oy aldık Kocaeli’de. Yurt dışı oylar geldiğinde bu rakam 638 bin 300’e yükseldi. Oyumuzu 10,18 puan yükselttik. Hedefimizin üzerinde bir oy aldık. Bu başarının mimarı Kocaeli halkının kendisidir. Bu meseleyi memleket meselesi olarak gören seçmenlerimiz AK Parti’nin başarısını ortaya çıkarmıştır. Bizler bu başarıyla birlikte bugünden itibaren çalışmalarımıza hızla sürdüreceğiz. Zafer sarhoşluğuna, şımarıklığa kapılmadan çalışmalarımızı yürüteceğiz. Beyannamemizde yer alan tüm hizmetleri yerine getiriceğiz. Sorumluluğumuz kat be kat arttı. Tüm seçilmişlerle birlikte sözlerimizi yerine getireceğiz” dedi.

 

MESNETSİZ İFTİRALAR

Toplantıda soruları yanıtlayan Ceyhan, Asgari ücret görüşmelerinin Aralık ayında başlayacağını ve bu taahhüdün mutlaka yerine geleceğini kaydetti. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın yardım kolileri ile ilgili yaptıkları çalışmalara değinen Ceyhan, “Bir iki basın yayın organı AK Parti’yi karalama kampanyası yaptı. seçime bir gün kala bir yardım kuruluşu yardım dağıtmış. Kim olduğunu da bilmiyorum. Biz böyle şeylere meyil etmedik ve etmeyeceğiz. Biz nasıl 7 Haziran’da aldığımız oylarda halkı suçlamadan kendi özeleştirimizi yaptıysak, diğer partilerin de öyle yapmalarını bekliyoruz. Böyle mesnetsiz iftiralara meyil etmesinler. Böyle giderlerse baraj altında kalırlar. Vatandaşın aldığı mesajı almalı. Cengiz Sarıbay, seçim sonuçlarının üzüntüsü ile böyle bir açıklama yapmıştır” dedi.

 

HEDEF DEMOKRAT PARTİYİ GEÇMEK

Seçim öncesi yaptıkları anketlerde en fazla yüzde 52,8 oranında oy alacaklarını gördüklerini belirten Ceyhan, “Seçmenin bağımsız olan kısmı son gün kararını AK Parti’den yana verdi. Böyle bir sonuç çıkınca biz bu yüksek oyu aldık. Bugün genel merkezimiz yüzde 49,5 oy alırken bez yüzde 56,5 oranında oy aldık. 7,5 puan üzerinde oy aldık. Bunun özünde Kocaeli teşkilatlarının uyumu ve nezaketi vardır. 60 yılın en yüksek oyunu aldık. Bu bizim için nihaiyi bir hedef değil. Bundan sonra yüzde 56,5’in üzerine nasıl çıkacağımızın çalışmalarını yaptık. Önce Demokrat partinin 1950 yüzde 59,3, 1954 yılında ise yüzde 63,2 oranında oy almış. Bizim hedefimiz bunları aşmak” dedi.

 

CHP, MHP VE SP’Yİ ZİYARET EDECEĞİM

Geçmişte siyasetin horoz dövüşü gibi yapılmasının modasının geçtiğini ifade eden Ceyhan, “CHP ve MHP il başkanları ile görüşme yapıyoruz. Cengiz Sarıbay beni tebrik için aradığında kendilerini ziyaret etmek istediğimizi söyledik. Artık seçim bitti. bu kentte huzurun, samimiyetin artması gerekiyor. Millet mesajını verdi. Artık benim vereceğim mesaj yoktur. Her parti bundan payını çıkarmalıdır. Siyasi partilerin il başkanları ile mutlaka bir araya geleceğim. Önce CHP, sonra MHP ve daha sonra SP’yi ziyaret edeceğim. HDP’nin durumu hala bizim için kritik. Terörden arındığı zaman bu durumu tekrar gözden geçireceğiz” dedi.

 

SEÇMENİN GERİ DÖNÜŞÜ SÜRPRİZ OLMADI

Gebze bölgesinde oy oranlarının artırmaları ile ilgili soruya yanıt veren Ceyhan, “Listemizi açıkladığımızda Gebze’de ikamet eden kimsenin olmaması nedeniyle eleştirilere maruz kaldık. Ama biz gece gündüz demeden çalıştık. Herkes fedakarca çalışmaları yaptı ve ilk günkü aşkla Gebze’de 13 yıl sonra mitingimizi yaptık. MHP ve HDP’den oy aldık. 7 Haziran’da MHP ve HDP’ye oylarımızı kaptırdık. Biz bu oyların neden gittiğini ortaya koyup dersimizi çalıştık. Çıkardığımız derslerle birlikte alanda çalıştık. SP seçmenlerine de çok teşekkür ediyorum. SP Kocaeli’de 1,6’ya düştü. Bizden giden oylar 1 Kasım’da geri geldi. seçmen MHP ve HDP’ye de dersini verdi” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki