Ak parti'li Kadınlar Hocalı Katliamı'nı Unutmadı

Ak parti'li Kadınlar Hocalı Katliamı'nı Unutmadı
26 Şubat 2016, Cuma - 17:37

AKP İl Başkanlığı Kadınlar Kolları, parti binasında il ve ilçe yöneticilerinin de katılımıyla “Hocalı Soykırımı” için basın açıklaması gerçekleştirdi

 

26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Bölgesi’ndeki Hocalı kasabasında Rus destekli Ermeni birliklerinin 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişiyi katletmesinin 24. yıl dönümü olması sebebiyle AKP İl Başkanlığı Kadın Kolları yöneticileri parti binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı yapan başkanvekili Emine Okanalp, “Tüm teşkilat üyelerimizle birlikte 26 Şubat 1991 tarihinde Karabağ’da, Hocalı’da yapılan katliamı kınıyoruz” dedi. Açıklamanın ardından Hocalı Soykırımı’nı anlatan belgesel gösterildi.

 

KARA GECE

Hocalı’da çok büyük insanlık dışı olayların yaşandığına değinen Okanalp, “Hocalı Katliamı sırasında 10 bin nüfuslu Hocalı’da yaklaşık 3 bin civarı Azerbaycan Türk’ü bulunmaktadır. Ermeniler, 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecede; 83 çocuk 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişiyi katletmiştir. O kara gecede yaşananlar maalesef yalnızca insanların katledilmesinden ibaret değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakılmış ve gözlerinin oyulduğu tespit edilmiştir. Hamile kadınların ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlenmiştir.”

 

GÖRMEZDEN GELİNDİ 

Hocalı Soykırımı’nın üstünden 24 yıl geçmesine rağmen tüm dünyanın bu olayı görmezden geldiğini belirten Okanalp, “Ermenilerin ve Ermenilere destek olan Sovyetler Birliği’nin yaptıkları insan haklarına ve uluslararası hukuki antlaşmalara; Cenevre Sözleşmesi, İnsan Hakları Beyannamesi, Vatandaş ve Siyasi Haklar konusunda Uluslararası Sözleşme, Ateşkes Zamanında ve Askeri Çatışmalar Zamanı Kadın ve Çocukların Korunması Beyannamesi’ne karşı işlenmiş bir suçtur. Geçen yıllar içerisinde o kara gecede yaşananlar uluslararası kamuoyu uluslararası kuruluşlar ve Batı tarafından görmezden gelinmiştir” şeklinde konuştu.

 

BUGÜN TÜRKMENDAĞI

Hiçbir zulme kayıtsız kalmadıklarını ifade eden Okanalp, “Bizim için dün Srebnitsa’da, Halepçe’de bugün Hama’da, İdlip’te, Türkmen Dağı’nda yaşananlar neyse 24 yıl önce Hocalı’da yaşananlar da odur. Bugün haince ve kalleşçe bomba yüklü araçlarla; asker, sivil, kadın, çocuk demeden insanları katleden zihniyetle; Hocalı’daki zihniyet birebir aynıdır. Yeryüzünde insanlığını kaybetmenin, katliamlar yapmanın hiçbir mazereti yoktur. Hocalı katliamında vefat edenleri rahmet ve dua ile anıyor, bu vesile ile yakınlarına Azerbaycan halkına tekrar başsağlığı diliyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki