Ak parti,STK’ların görüşlerini aldı

23 Mart 2015, Pazartesi - 23:45

AK Parti Kocaeli Milletvekili Aday Adayları dün ikinci kez bir temayül heyecanı yaşadı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun verdiği talimat doğrultusunda tüm Türkiye'de olduğu gibi ilimizde de STK'ların oy kullandığı temayül yapıldı. Temayül listesinde AK Parti'nin mevcut milletvekilleri de yer aldı.

AKP’nin STK yöneticilerini seçmen kabul ettiği temayül yoklaması devam ederken, İl Başkanı Şemsettin Ceyhan,  Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşürdü. Oylamanın yapıldığı Ay Işığı Derneği binasında açıklama yapan İl Başkan Vekili Mehmet Uzunoğlu, aday listelerinin üst komitede hazırlanmakta olduğunu söyledi. Uzunoğlu’nun bu açıklaması, “Madem aday listeleri hazırlanıyor, bu yoklama neden yapılıyor?” sorusunu da gündeme getirdi, biraz kafaları karıştırdı.

KİMSEYİ ÖZEL OLARAK ÇAĞIRMADIK

İl Başkan Vekili Uzunoğlu, yapılan temayül yoklaması için hiçbir STK’ya farklı muamele yapmadıklarını,  hiçbir STK’nın özel olarak davet edilmediğini söyledi. Uzunoğlu, şöyle konuştu: “Sadece basın yoluyla bu organizasyonu duyurduk. Bu temayül için seçmen niteliği taşıyan herkesin oy kullanmasını sağladık. Burada kullanılan oylar, mühürlü çuvallara konulup, Ankara’ya gönderilecek. Sonuçlar açıklanmayacak. Belki kirli bilgi sızıntıları olabilir.”

20 KABİN, 6 SANDIK

Ay Işığı Derneği’nin Fuar’daki merkezinde oy kullanacak STK temsilcileri için 20 ayrı kabin kuruldu. Her kabinde, AKP’nin 73 aday adayının isimlerinin yazılı olduğu listeler asılıydı. Bu kabinlerde oylarını hazırlayanlar, yine aynı salonda bulunan 6 sandıkta oylarını kullandılar.  Her sandıkta 3’er teşkilat görevlisi bulundu. Sandıklar, ilçelere göre de ayrılmıştı. Sabah temayülde ilk oyu Yuvacıkspor Kulübü Başkanı Abdülkadir Karaosmanoğlu kullandı.

OY KULLANAN ADAY ADAYLARI

Temayül yoklamasında AKP aday adaylarının çok büyük bir bölümü, oy kullanmaya gelen STK temsilcilerini kapıda karşıladı, kendi broşürlerini dağıttılar. Aday adaylarından Zeki Canşi amcasının Ağrı’da vefatı nedeniyle gelmedi. Aday adaylarından Dr. Hakan Höbek, Gebze Bilişim Teknoloji Vakfı yöneticisi, Erkan Aksoy da Roman dernekleri Federasyonu yöneticisi sıfatıyla temayülde oy kullandılar. Mahmut Civelek ve Müge Olşen’in de dernek yöneticisi sıfatıyla oy kullanma hakkı vardı. Ama bu hakkı kullanmadılar.  AKP’nin Kartepe ilçe kongresinde İlçe Başkan adayı çıkmak isteyen ve kongrenin gerilmesine neden olan Hatice Kaya Bilecen de İlim yayma Cemiyeti  Kartepe Kadın Kolları Başkanı sıfatıyla temayülde oy kullandı.

SOLCU DERNEKLER İTİBAR ETMEDİ 

Temayül organizasyonuna, genellikle AKP’ye yakın hareket eden muhafazakar STK’ların yöneticilerinin katılması dikkati çekti. Muhalefet partilerine yakın siyasi görüşteki kişilerin üye olduğu STK’lardan ise, pek katılım yoktu. Temayülde oy kullananlar, hangi aday adayına oy verdiklerini söylemediler. Seçmenler, “Bizi ziyaret edenlerin, tanıdıklarımızın ismini yazdık” dediler. Hemşeri derneklerinin temsilcileri, kendi bölgelerinin aday adaylarına, kadın seçmenler de genellikle kadın aday adaylarına oy verdiler. Oylama, saat 17.00’ye kadar devam etti. Daha sonra kullanılan oylar sayılmadan çuvallara konulup ve Ankara’ya parti genel merkezine gönderildi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki