Akar, Dilovası İlçesindeki Kirliliği Konuştu

Akar, Dilovası İlçesindeki Kirliliği Konuştu
18 Ekim 2016, Salı - 15:29

Ülkemizde sanayinin başkenti olan Kocaeli’nin Dilovası ilçesi yine hava kirliliği ile gündem de kalmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz gün İzocam fabrikasının bacasından çıkan dumanların bir vatandaş tarafından görüntülenerek paylaşılması sonucu dikkatleri üzerine çeken Dilovası’na ilişkin açıklama yapan CHP Kocaeli Milletvekili ve PM üyesi Haydar Akar, “Ülke Dilovası’nı konuşuyor ancak kentimizin AK Parti’li Belediyeleri ve Bakanın gündeminde maalesef Dilovası bulunmuyor” dedi. Dilovası’ndaki hava kirliliği ve kanser vakalarındaki artışlar konusunda yapılan tüm uyarı ve raporlara rağmen önlemlerin alınmadığını belirten Akar, bunun sorumlusunun AK Parti ve kentimizdeki yerel yönetimin olduğunu belirtti. Akar araştırma yapan ve konuya ilişkin raporlar sunan profesöre şarlatan diyebilen bir belediye başkanından da çevreye duyarlı olmasını beklemenin hata olacağını söyledi.

HAVA KİRLİLİĞİ 5 KAT KANSER RİSKİ 7 KAT FAZLA

Dilovası’na ilişkin yapılan araştırma ve bulguları da örnek gösteren Akar, havada bulunan toz miktarına ilişkin, Dilovası’nda Dünya Sağlık Örgütü sınır değerine göre olması gerekenden 2009 yılında 3.7, 2010’da 3.9, 2011’de 3.6, 2013’de 4.6, 2014 yılında da 4.0 kat ve 2015’te 4,6 kat daha fazla olduğunun altını çizerek “Buna rağmen ne belediyeler ne Çevre İl Müdürlüğü hiçbir şey yapmıyor. Yaptıkları tek şey popilizm ve açılış şovları, ancak bu duyarsızlıktaki istikrarlarını sürdürürlerse bu bölge deki kapanışa da vesile olurlar” dedi. Akar, 2007 yılında Türkiye Büyük
Millet Meclisi’nin açmış olduğu araştırma komisyonunda 29 madde ile önlemlerin alınmasına vurgu yapıldığını ancak bunun sadece göstermelik işlerle sınırlı kaldığını belirtti.

TÜM RAPORLAR ALARM VERİYOR

Dilovası’nda yaşayanların hava kirliliği olmayan bir kentte yaşayanlara göre akciğer kanseri gelişme riskinin, 2009’da 6.5, 2010’da 7.1, 2011’de 6.4, 2013’te 8.7 ve 2014’te 7.3 kat daha fazla olduğuna dikkat çeken Akar, vermiş olduğu soru önergelerine verilen cevapta Kocaeli’de son 7 yılda 20 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu söyledi. Akar, tüm bu rakamlar ve raporlara rağmen AK Parti ve yerel yönetimlerinin Dilovası’nda aldığı önlem ve tedbirlere ilişkin sadece ceza kesmekten ibaret olmasının da düşündürücü olduğunu vurgulayarak daha fazla geç kalınmadan gereken tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.


 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki