Akar; Esnafa Kredi İçin De Aynı Oyun Oynanıyor

Akar; Esnafa Kredi İçin De Aynı Oyun Oynanıyor
19 Nisan 2016, Salı - 11:05

AK Parti çözümden çok sorun üretiyor

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM üyesi Haydar Akar Meclis de görüşülen 65 yaşını doldurmuş muhtaç yoksul ve güçsüzlere maaş bağlanmasına ilişkin torba yasa görüşmelerinde söz alarak AK Parti’nin çıkartmış olduğu kanun ve yönetmeliklerin sakat olduğunu belirtti

Akar, görüşülen yasanın olumlu olduğunu belirtirken yasada ki birçok eksiğin ve yanlışlığın 65 yaş ücretsiz taşımada olduğu gibi tekrar meclise getirilerek düzeltme gereği duyulacağını söyledi. Akar, 2013 yılında çıkarılan 65 yaşın ücretsiz taşınmasına ilişkin kanunun yaşatmış olduğu sıkıntılara değinerek, "7 Temmuz 2013 tarihin de bir kanun çıkarttınız ücretsiz taşımaya ilişkin daha sonra uygulanmasına ilişkin yönetmeliği 30 Mart yerel seçimlerinden önce 4 Mart 2014 de  çıkartarak vatandaşlarla şoför esnafını karşı karşıya getirdiniz, sırf seçimlere yönelik yapmış olduğunuz bu düzenlemenin yanlış olduğunu anladınız tekrar meclis de bir torba yasa içerisinde değişiklik yaparak 7 Nisan 2015 tarihinde şoför esnafına devlet desteği verileceğini, usullerine ilişkin ise Maliye ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığınca 6 ay sonra çıkarılacak yönetmelikle belirleneceğini söylediniz. 7 Ekim 2015 tarihinde beklenen yönetmelik de ancak 6 Ocak 2016 tarihinde çıktı" dedi. Akar, 300 bin şoför esnafının ekmek sahibi olduğu bir konuda kanun ve yönetmeliklerin oyuncak haline getirilerek sorun çözmekten çok sorun yaratıldığının altını çizerek yasa ve yönetmeliklerin sivil toplum kuruluşları ve ilgili kurumların katılımı ile doğru çıkartılması gerektiğini belirtti.

ESNAFA KREDİ İÇİN DE AYNI OYUN OYNANIYOR
AK Parti’nin vaatlerinden olan esnafa 30 bin TL faizsiz krediye ilişkin de açıklamada bulunan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, "Gölcük Esnaf Odası. 550 tane başvuru var, sadece 77 tanesi karşılanmış, 200 tanesinin sicili temiz bulunmuş -bakın, çok önemli bir şey söylüyorum, diğerlerinin sicili temiz bulunmamış, krediyi hak eder vaziyette değiller. Bu 70 taneye de beş yıl süreyle vermişsiniz krediyi faizsiz, doğru. Bundan sonra hemen bir genelge yayımlamışsınız, on sekiz aya düşürmüşsünüz, üç ayda ödemeli. Daha önce üç ayda toplam 1.500 ödemesi gerekirken 5 bin liraya çıkartmışsınız. Ya küçük esnafın, zaten mağdur durumda, 30 bin liralık krediye muhtaç küçük esnafın bunu ödeme şansı var mı diyorum. Lütfen doğru yasalar, doğru kanunlar hep birlikte çıkartalım diyorum" ifadelerini kullandı. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki