Akar: Kocaeli’nin devletten aldığı pay yetersiz!

01 Şubat 2016, Pazartesi - 14:04

Meclis, Cuma günü mesai yapıp çalışmalarına devam ederken CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın gündeminde yine Kocaeli vardı.

Uluslararası sözleşmelerin onanmasına ilişkin yasa görüşmelerinde söz alan Akar, Kocaeli’nin ülke ekonomisine %12 katkı sağladığını belirterek devletten aldığı payın yetersiz olduğunu söyledi.

9 AYDA 35 MİLYAR VERGİ

Akar,  Kocaeli’nin nüfus artışına dikkat çekerek “Kocaeli, gerçekten 81 il arasında yüz ölçümü olarak, küçüklük bakımından sondan 8'inci il ve 1 milyon 780 bin kişi yaşıyor ve Kocaeli’de yıllık nüfus artışı 45 ile 60 bin arasında değişiyor. Bunun bir kısmı göçle geliyor, bir kısmı da doğum yoluyla artıyor. Bu nedenle de Kocaeli ilini, sürekli yatırıma ihtiyacı olan bir olarak da düşünebiliriz. Yine, 2015 yılının ilk dokuz ayında Kocaeli, 35 milyar 600 milyon 451 bin lirayla, devletin kasasına en fazla vergi veren, aktaran İstanbul'dan sonra 2'nci il oldu.

Söz konusu dönemde mükelleflere tahakkuk ettirilen 39 milyar 777 milyonla da 1'inci il oldu. Yani Kocaeli'de yaşayan vatandaşımız aynı zamanda vergisini de ödüyor. Yine, tahsil edilen bu 35 milyar 600 milyonun ülke ekonomisine katkısı yüzde 12 yani ülke ekonomisinin yüzde 12,4'lük kısmını karşılıyor Ankara ve İstanbul'dan sonra. Yani, kısacası, Kocaeli 12 veriyor, 1 alıyor. Rakamları doğru söylemek istiyorum. Türkiye'de toplanan vergilerin kişi başı ortalaması 4 bin TL'yken Kocaeli'de bu kadar yoğun nüfus olmasına rağmen bu rakam 22 bin TL, bizim kentimiz bu ülkenin lokomotifi ama yatırım fakiri maalesef” dedi.

81 İL İÇERİSİNDE 80. SIRA İLE YATIRIM FAKİRİYİZ

Kocaeli’nin ülke ekonomisine yapmış olduğu katkıyı dile getiren Akar, buna rağmen Kocaeli’nin kamu yatırım sıralamasında 81 il içerisinde 80. sırada olmasını sert sözlerle eleştirdi. Akar sözlerini şöyle sürdürdü “Kocaeli kamu yatırımı sıralamasında Türkiye'nin 80'inci sırasında arkadaşlar yani kamudan, merkezi bütçeden almış olduğu payla 80'inci sırada. Zaman zaman Ankara-İstanbul demir yolu hattının yapılması, oradaki yatırım bedeli sanki Kocaeli'ye yapılıyormuş gibi, çok az yararlanması nedeniyle bu rakama ilave edildiği görülüyor ama 80'inci sırada kamu yatırımı alıyoruz. Kocaeli belediyelerinin toplam bütçesi 3 milyar 143 milyon, 3 milyar 143 milyon yani Kocaeli'deki belediyelerin bütçesi eski parayla 3 katrilyon lira. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin 2015 bütçesi 1 milyar 723 milyon lira, 2016 bütçesi de 1 milyar 900 milyon lira, 2 katrilyon lira, yaklaşık 6 bakanlığın bütçesinden fazla. Şimdi, bu rakamları verdikten sonra Kocaeli'ye şöyle bir baktığımızda, Kocaeli'nin işsizlik ve yoksullukta 6 ve 8'inci sıraları paylaştığını görüyoruz, Yani Kocaeli'nin bunca vergi vermesine rağmen, kişi başına düşen verginin Türkiye ortalamasının 4-5 katı olmasına rağmen yoksulluk sıralamasında ön sıralarda, işsizlikte ön sıralarda olduğunu görüyoruz. Bu kent bu kadar sahipsiz bırakılamaz. Buradan Kocaeli Milletvekillerine sesleniyorum; Kocaeli’ye hak ettiği önemi verelim ve hep birlikte bu kenti marka kent yapalım” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki