Akar meclise kanun teklifi verdi

Akar meclise kanun teklifi verdi
04 Kasım 2016, Cuma - 11:22

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, sistem hatasından kaynaklanan HGS mağduriyetinin giderilmesi için meclise kanun teklifi verdi.

2012 yılında Kartlı Geçiş Sistemi yerine getirilen HGS (Hızlı Geçiş Sistemi)  3 yılda yaklaşık 1,5 milyar devlete gelir getirirken sistemin hatalarından kaynaklanan mağduriyetlerde rakamlara yansıyor. Konuyu daha önce meclis gündemine getiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, şimdi de atılan adımların yetersiz olduğunu belirterek kanun teklifi verdi.

SİSTEM HATASI

Akar, 2015 yılı itibari ile 3 yılda toplam 363 milyon geçişin yapıldığı HGS’den sadece 2014 yılında 8 milyon 300 bin ihlalli geçiş gerekçesi ile ceza kesildiğini belirtti. Cezaların birçoğunun sistem hatasından kaynaklı olduğunun altını çizen Akar, Sayıştay raporlarında belirtilen donanım ve yazılımların yenilenmesine ilişkin hususların biran önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

CAN YAKIYOR

Akar, HGS’deki yatırım işinin PTT’ye verilmesini de eleştirerek, "HGS daha hızlı geçebilmek için getirildi ve bu görev PTT'ye verildi. Hiç bilgisi, tecrübesi olmadığı halde bir HGS sistemini hemen seçimden önce hayata geçirmek gibi bir gaflet içine düştüler ve hayata geçirdiler. Vatandaş sistemin probleminden dolayı cezalandırılıyor, gerçekten sistem arızalı ve çalışmıyordu yani sistem devreye alındığında sistem okumuyor, sistem çalışmıyordu. Yaptıkları testlerde plakada 0'ın üzerine gelen bir vidanın 8 diye okunduğunu göremeyecek kadar acizdiler. Çünkü teknik bilgileri yoktu. Bunu bir yere pazarladılar ve 22 milyon dolara mal oldu" dedi.

DÜZENLEME İSTEDİ

Akar, meclise kanun teklifi de vererek gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedi. Teklifinde Akar, bugüne kadar kesilen cezaların tekrar yapılandırılmasını isterken, teklifin yasalaşması ile birlikte vatandaşların 1 aylık süreçte gerekli itirazları yapması ve bu itirazların değerlendirilmesini öngörüyor. Ayrıca teklif ile daha önceden araç sahiplerine yapılan ve 1 yılı aşkın süreleri bulan tebligatların geçerliliklerin vatandaşa tebliğinden sonra işleme alınmasını öngörüyor.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki