Akar; Verdikleri Sözü Hatırlasınlar

Akar; Verdikleri Sözü Hatırlasınlar
01 Nisan 2016, Cuma - 12:27

CHP Kocaeli milletvekili Haydar Akar, Türkiye'nin maden cehennemine dönüştüğünü söyledi.

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM üyesi Haydar Akar AKP iktidarı ile birlikte ülkemizin maden ve taş ocağı cehennemine döndüğünü, 13 yılda 18.626 maden işletme ruhsatı ve 64 bin arama ruhsatının verildiğini belirtti.

13 YILDA 64 BİN ARAMA 19 BİN İŞLETME RUHSATI

Akar, Enerji Bakanlığının vermiş olduğu bilgileri paylaşarak Kocaeli de olduğu gibi ülkenin her tarafında gelişi güzel maden işletme ve arama ruhsatlarının verildiğini söyledi. AKP iktidarları döneminde verilen maden ruhsat sayılarına dikkat çeken Akar, 13 yılda 18.626 maden işletme ruhsatı ve 64 bin arama ruhsatı verilmesinin mutlaka araştırılması gereken bir konu olduğunu belirtti. 

Haydar Akar, " Bu konuda meclis de araştırma önergeleri de sunduk,  ancak AKP her zaman olduğu gibi bunları reddederek gelişi güzel ruhsatların önünü açıyor dedi. Akar, yine ülkemizde 13 yılda 15.333 maden ruhsat süresinin uzatıldığını söyleyerek Kocaeli de de aynı anlayışın  egemen olduğunu görüyoruz" dedi. 

ÇEVRE DUYARLILIĞINDAN BAHSEDENLER HALIDEREYE BAKSIN

Enerji Bakanlığının maden işletme ve arama ruhsatlarına ilişkin cevabın manidar ve traji komik olduğunu söyleyen Akar “Bakanlık, Madencilik faaliyetlerinin çevreye duyarlı yöntemlerle yapılabilmesi, faaliyetler esnasında çevrenin en az etkilenmesini sağlayacak tedbirlerin alınması ve doğal dengenin korunmasına yönelik olarak maksimum tedbirlerin alınmasını sağlamak amacıyla gerekli yasal düzenlemeler yapılmıştır, diyor. Sayın Enerji Bakanını Halıdereye davet ediyorum gelip bu düzenlemeleri bize Halıdere de anlatsın.

HALKA VERDİKLERİ SÖZÜ HATIRLASINLAR
 
Halıdere de bulunan taş ocağının işletme ruhsat süresi geçtiğimiz yıl 2037 yılına kadar ÇED gerekli değildir raporu ile birlikte verilirken arazi Orman ve Su İşleri Bakanlığının olduğu için ayrıca kira süresinin uzatılması gerekiyordu. Enerji Bakanlığının cevabında bu konuya da dikkat çekilmiş ve arazi için mutlaka bağlı Bakanlığın izninin gerekliliği ve bölge yerleşim yeri ise mutlaka ÇED raporunun verilmesi gerektiği belirtilmiş. Ancak kanun ve mevzuat maalesef Kocaeli de hiçe sayılırken en azından AKP’li Bakan, Milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanının seçim öncesi Halıdere halkına vermiş olduğu sözleri tutmasını bekliyoruz"dedi. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki