Akar; YHT halkı mağdur etti

Akar; YHT halkı mağdur etti
24 Haziran 2016, Cuma - 12:20

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM Üyesi Haydar Akar, Yüksek Hızlı Tren (YHT) uygulamasında sefer sayıların ve durakların azaldığını ifade ederek, “Halkımız mağdur edildi” dedi

 

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM Üyesi Haydar Akar, daha önce yerinde incelemeler bulunduğu banliyö hattını meclis gündemine getirerek Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın cevaplaması istemi ile soru önergesi verdi. Akar, önergesinde 2012 yılında YHT çalışmaları nedeni ile kapanan Haydarpaşa- Adapazarı seferlerinin şu anki durumuna dikkat çekerek bu hattın eskisi gibi hizmet vermesi gerektiğini söyledi. 2012 yılında 36 ay kapanan hattın daha önceden 22 durak ve 24 sefer olarak vatandaşlara hizmet verdiğini belirten Akar, bir yıl önce tekrar seferlere başlayan bölgesel hatta durak sayısının 4’e ve sefer sayısının da 8’e düşmesinin yolcu sayısını da etkilediğini belirtti.

 

VATANDAŞA İŞKENCE OLDU
Akar daha çok öğrenci, işçi ve memurların bu hattı kullandığının altını çizerek, “Günde 30 bin yolcu bu hizmetten yararlanırken şu anda ayda 19 bin yolcu bu hattı kullanıyor ve maalesef bu durumdan vatandaşlarımız mağdur oluyor dedi. Adapazarı-Haydarpaşa seferlerinin işkenceye döndüğünü söyleyen Akar, “Eskiden vatandaşlarımız Adapazarı’ndan binip Haydarpaşa’ya direk gidebiliyordu ancak şu an Adapazarı’ndan Arifiye’ye, ordan aktarma ile Pendik’e sonra dolmuşla Haydarpaşa’ya gidiyor” dedi.

 

MAĞDURİYET VAR
Hattın eskiden olduğu gibi işletmeye alınması gerektiğini belirten Akar’ın soruları şöyle: “Özellikle öğrencilerimiz, memurlarımız ve işçilerimiz için büyük kolaylık olan Adapazarı-Haydarpaşa hattında sefer ve durak sayıları neden düşürülmüş ve vatandaşlarımız mağdur edilmiştir? Hattın 2012 yılı öncesinde olduğu gibi durak ve sefer sayılarında artış düşünülmekte midir? Ne zaman bu konuda gerekli adımlar atılarak durak ve sefer sayılarında değişiklik gündeme gelecektir? Gebze- Haydarpaşa banliyö hattını ne zaman işletmeye almayı planlıyorsunuz? Bu konuyla ilgili yatırım planınız nedir?”

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki