Akar;Kocaeli çok yüksek bedel ödüyor

Akar;Kocaeli çok yüksek bedel ödüyor
18 Mart 2016, Cuma - 13:08

CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Haydar Akar, Kocaeli’nin elektrikte çok yüksek kayıp kaçak bedeli ödediğini söyledi

 

CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Haydar Akar, son 10 yıldaki elektrik zamlarına dikkat çekerek “Vatandaş elektrik zamlarıyla adeta çarpılıyor dedi. Mecliste kayıp kaçak oranlarını gündeme getiren Akar, bakanlığın kendisine vermiş olduğu verileri paylaştı. Akar, “Kayıp kaçak oranı Türkiye’de ortalama yüzde 15, dünyada yüzde 8, AB’de ise yüzde 6,7. Kocaeli’nin de içinde bulunduğu SEDAŞ’ın kayıp kaçak oranı ise yüzde 6,5. Buna rağmen Kocaeli çok yüksek kayıp kaçak bedeli ödüyor” diye konuştu. 


KAÇAK ORANLARI YÜZDE 70’LERİ BULUYOR
Türkiye de son 10 yıldaki kayıp kaçak oranlarına bakıldığında Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak’ın bulunduğu Dicle Dağıtım Şirketi ve Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerine hizmet veren Vangölü Elektrik Dağıtım şirketlerinde oranların yüzde 60 ve yüzde 74’leri bulduğunu kaydeden Akar, “Ancak Kocaeli, Bolu, Düzce ve Sakarya’nın bulunduğu Sedaş ve Trakya Dağıtım Şirketi’nde kayıp kaçak oranları her yıl düşüyor. Bu oran 2015 yılında yüzde 6’lara kadar geriliyor” dedi. 2008 yılından bugüne kadar elektriğe yapılan zamlara da dikkat çeken Akar, “Son sekiz yılda meskenlerde yüzde 250’leri bulan elektrik zammının sanayide yüzde 170, sulamada yüzde 200’leri buldu” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki