Anadolu gençlik derneğinden 50 bin kişilik çıkartma

12 Nisan 2015, Pazar - 17:45

Anadolu Gençlik Derneğinin (AGD) düzenlediği 250 bin gençle Çanakkale Dirilişi etkinlik kapsamında yaklaşık 50 bin kişi, 100 yıl önce Türk askerinin vakit, cuma ve bayram namazlarını kıldığı Namazgah Tabyası'nda bir araya geldi. Grup, sabah namazını kılıp dua etti.

Derneğin gün içerisinde toplam 250 bin kişinin yer almasını hedeflediği etkinliğin ilk anlarında 50 bine yakın kişi, 1000 otobüsle gece Gelibolu Yarımadası'ndaki Eceabat ilçesi Kilitbahir köyüne ulaştı. 100’lerce otobüste trafiğin aksaması nedeniyle ilçe girişinde kaldı. Pek çok ilden ve yurt dışından katılımcılar, sabah ezanı öncesi tarihi Kilitbahir Kalesi önüne Eceabat Belediyesi tarafından kurulan seyyar çeşmelerde abdest aldı. Daha sonra Namazgah Tabyası'na geçen grup, 100 yıl önce Türk askerinin saf tuttuğu alanda sabah namazını kılarak dua etti.

 

Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh Avadallah Kısvani'nin kıldırdığı sabah namazının ardından Kur'an-ı Kerim'i güzel okumada dünya birincisi olan Ahmet Ebul Kasimi tarafından bazı ayetler okundu.

AGD Genel Başkanı Salih Turhan ise 100 yıl önceki ruh gibi Ardahan'dan, Diyarbakır'dan, Ankara'dan, Hatay'dan, İstanbul'dan ayrıca Afganistan, Bosna Hersek'ten, Kudüs'ten gençlerin tarihi yarımadada buluştuğunu dile getirdi.

Çanakkale'nin çok kutsal topraklar olduğunu vurgulayan Turhan, "Sultan Abdülaziz Han'ın yaptırdığı, Sultan Abdülhamid Han'ın tadilat ettirdiği, 100 yıl önce ecdadımızın, şehitlerimizin vakit, cuma ve bayram namazlarını kıldığı Namazgah Tabyası'ndayız. Çanakkale'nin 100'üncü yılında şehitlerimizin yolunda, Allah'a hamdolsun, sabah namazında secdeye durduk.

AGD olarak yaptıkları programların bir anma değil, anlama etkinliği olduğunu vurgulayan Turhan, “Yaptığımız bu program ve daha önce yaptığımız bütün programlar, sadece ve tüm olarak bir anma programı değil, biz başka bir şeyin derdindeyiz. Başka bir şeyin mücadelesindeyiz. Biz anma etkinlikleri değil, anlama etkinlikleri yapma adına buralara toplanmış bulunuyoruz. Yaptığımız çalışma 250 bin şehidimizin hangi aşkla, hangi manayla niçin buralara koşup geldiklerini aynı şekilde yüz yıl sonra gençlerimizle aynı aşkla şahadetin ne olduğunu, şühedanın ne olduğunu vatanın milletin ne olduğunu, inancımızın ne olduğunu göstermek için toplanmış bulunuyoruz” diyerek, yüz yıl önceki aşkla Çanakkale’ye akın ettiklerini söyledi.

 

Çayırova Anadolu Gençlik Derneği tarafından da programa liseli gençlerle katılım gerçekleştirildiğini belirten Dernek başkanı Sinan Aydemir ‘’Çanakkale Zaferi tüm ülkemiz insanının anlaması, yaşaması gereken bir destandır.

Çanakkale Zaferi’nin günümüz gençliği için büyük manalar içerdiğini belirterek “Çanakkale, silahla iman gücünün çarpışmasıdır. Ve bu çarpışmada imanlı yürekler Allah’ın izniyle galip gelmiştir. Bugünün gençliği bu mücadeleden ders alıp hayatını büyük idealler uğrunda harcamalıdır.  AGD olarak Çanakkale ruhunu daima canlı tutmaya çalıştıklarını, din, vatan ve namus uğruna bedenlerini siper eden şahitlerimize bu vesilesiyle bir kez daha rahmet ve minnetle andıklarını’’ ifade etti.

 

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki