Anayasamız çok demokratikmiş!

11 Şubat 2016, Perşembe - 13:15

Yeni anayasa ve başkanlık sistemi hakkında görüşlerini açıklayan DSP’li Selman Gürpınar, AKP’lilere tepki gösterdi. Gürpınar, “Darbe anayasası denilen maddelerde büyük değişiklikler oldu. Anayasamız şu anda çok demokratiktir” dedi.

Demokratik Sol Parti (DSP) İl Başkan Yardımcısı ve eski il başkanlarından Selman Gürpınar, yeni anayasa ve başkanlık sistemi ile ilgili bir açıklama yaptı. Parti binasındaki basın toplantısına il başkanı Hayati Özzeren, DSP Kadın Kolları Genel Başkanı Meral Uçarı ve il yöneticileri de katıldı. Toplantıda konuşan Av. Selman Gürpınar, yeni anayasa yapmanın darbe yapmak ya da yeni bir devlet kurmaya çalıştıklarını dile getirdi

“ANAYASAMIZ DEMOKRATİKTİR”

Anayasanın bu zamana kadar birçok kez değişikliğe gidildiğini dile getiren Gürpınar, “Bugün anayasamıza darbe anayasası diyenler toplam 112 maddede 17 kez değişikliğe gitmiştir. Bu anayasaya darbe anayasası diyenler iktidar partisi mensuplarıdır. Gerek muhalefet uzlaşması gerekse referandumlar ile 10 kez anayasa değişikliğine gidildi. İktidarı anayasa yaratır. Yani iktidarın meşruluğu anayasaya uygunluk ölçüsünde değerlendirilir. Bu metin darbe anayasası ise bugün bu anayasadan yetki alan başta cumhurbaşkanı ve bakanlar da darbeci midir?” diye konuştu.

“HEDEFLERİ İLK 4 MADDE”

Yeni anayasa ile yapılmak istenenin ilk 4 maddeye değiştirmek olduğunu belirten Selman Gürpınar, şöyle konuştu: “Bu dönemdeki başkanlık sistemi de oyalamadır. Değiştirilmek istenen anayasamızın ilk 4 maddesidir. Bunu yapamayınca başaramayacaklarını anladılar ve iktidar partisi de başkanlık sistemini tartışmaya başladı. Anayasamızda ilk dört maddenin değiştirilmesi gerçek darbedir” dedi.

“YENİ DEVLET KURACAKLAR”

Açıklamasında ilginç ifadeler de kullanan Gürpınar, sözlerini şöyle tamamladı: “Dünya genelinde anayasalar darbeler sonucunda yeniden yapılır. Mevcut bir anayasal düzen varken yeniden bir anayasa yapma ihtiyacı ortaya çıkmaz. Bu durumda yeni anayasa yapmak isteyenler ya darbe yapıyorlardır ya da yeni bir devlet kurmaya çalışıyorlardır” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki