Ardahanlılar kurtuluş gününü kutladı

Ardahanlılar kurtuluş gününü kutladı
28 Şubat 2016, Pazar - 13:23

Kocaeli Ardahan İli Kültür ve Dayanışma Derneği düzenlediği gecede Ardahan’ın 95’inci kurtuluş yıl dönümünü kutladı. Gecede Ardahan yöresine ait ürünler satışa sunuldu. 

Seyfidar Çoban’ın başkanı olduğu Kocaeli Ardahan İli Kültür ve Dayanışma Derneği Ardahan’ın 95. kurtuluş yıl dönümü nedeniyle Tanyıldız Düğün Salonu’nda 9. Geleneksel Ardahanlılar Kurtuluş Günü Buluşması etkinliğini gerçekleştirdi. Geceye İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, Gençlik ve Spor Müdürü Metin Çimli, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Baro Başkanı Sertif Gökçe, Türk Ocakları Başkanı Yücel Alpay Demir, MHP’li Zekai Kahyaoğlu, dernek yönetimi, dernek üyeleri ve çok sayıda Ardahanlı hemşeriler yer aldı. Etkinlikte sahne alan şarkıcı Erhan Şahin katılanları seslendirdiği şarkılarla coşturdu. Folklor ekibinin halaylarının ardından tüm hemşeriler birlikte halay çekti.

 

YÖRESEL ÜRÜNLER

Düzenlenen etkinlikte Ardahan yöresine ait Ardahan eski kaşarı 20 liradan, Karakaçan Balı 35 liradan, tereyağı 20 liradan ve Ardahan yöresine has küflü peynir ise 18 liradan davetlilere satışa sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşma yapan Başkan Çoban, “Anadolu Türk Milletinin nihai yurdudur. Bundan başka da gidecek yerimiz yoktur. Kürdü, Türkü, Çerkez ve Alevisi birlikte yaşamaktan başka yolumuz yok” şeklinde konuştu.

 

EKMEK İÇİN GÖÇ ETTİK

Ardahan’ın nüfusunun 99 bin 250 olduğunu belirten Çoban, “Sadece kurtuluş gecesi etkinliğiyle kalmak olmaz. Gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak zorundayız. Bizlere düşen görev devletimize projeler üretmek ve göçün önüne nasıl geçebiliriz bunu düşünmektir. Hepimiz ekmeğimizi kazanmak için buralara göç ettik. Ardahan’a ne zaman çivi çakarsak o zaman Ardahanlıyız. Burada düğün yapmakla olmaz. Ocaklarımızı tüttürmeliyiz” dedi.

 
 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki