Artvinliler madenleri tartıştı

06 Temmuz 2015, Pazartesi - 02:22

Kocaeli Aşağı ve Yukarı Maden Köylüleri Derneği, köylerde altın araması yapılmak için tekrar faaliyete geçirilmek istenen maden ocaklarının zararlarına karşı dernek lokalinde panel düzenledi

Kocaeli Aşağı ve Yukarı Köylüleri Derneği, Artvin Aşağı ve Yukarı köylerinde altın araması yapılmak için tekrar faaliyete geçirilmek istenen maden ocaklarının zararlarına karşı dernek lokalinde panel düzenledi.Panele konuşmacı olarak  Enerji Sanayi Maden Genel eski Başkanı Kemal Bulut, Çevre Mühendisi Emine Girgir katıldı.Ayrıca panele ÖDP İl Başkanı Osman Bahçeci, ESM Şube Başkanı Yener Çalışkan, SES eski şube başkanı  Murat Arata, Halkevleri eski Genel Başkanı Abdullah Aydın da panele katılanlar arasındaydı.

KABUL EDİLEMEZ

Panel konuşmacılarından Maden Mühendisi Kemal Bulut, madencilik faaliyetlerinin günümüz Türkiye`sinde uygulamalarının yarattığı yıkıma dikkati çekti. Metal madenciliğinin modern hayatımızın vazgeçilmez parçası olmakla birlikte, altın madenciliğinin günümüz teknolojisi olan siyanür ile işleme yöntemleri nedeniyle kabul edilebilir olmadığını vurguladı.

YAŞAM ALANLARI YOK OLUR

Panele bir başka konuşmacı olarak katılan Çevre Mühendisi Emine Girgin,” Açık madenciliğin oldukça geniş alanlarda canlı yaşamını yok etmesi ve doğada geri dönüşü mümkün olmayan hasar yaratması nedeniyle çevresel bir felaket olur. Siyanür havuzlarının yarattığı riskin kabul edilemez olduğu ve siyanürle madencilik faaliyetlerinin doğal yaşam alanlarını yok ettiği ve insanları göçe etmek zorunda bıraktığını”ifade etti.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki