Asgari ücrete zam işsizliği arttırabilir

Asgari ücrete zam işsizliği arttırabilir
08 Kasım 2015, Pazar - 10:09

Ocak ayında hayata geçmesi planlanan bin 300 TL’lik asgari ücret işvereni şimdiden kara kara düşündürmeye başladı. Yüzde 30’luk zam esnafı etkilerse işten çıkarmalar artabilir

5 MİLYON ASGARİ ÜCRETLİ

Seçim meydanlarının en çarpıcı vaadi kuşkusuz asgari ücretin arttırılmasıydı. Tüm siyasi partiler mesajlarını bu yönde abartarak vermişti. Şimdi ise 1 Kasım seçimleri geride kaldı ve mevcut iktidar Ocak 2016 itibariyle asgari ücretin bin 300 TL olacağını duyurdu. Türkiye’de halen yaklaşık 5 milyon kişinin asgari ücret üzerinden maaş aldığı biliniyor. Vatandaş zamdan memnun ama bu durum esnafa nasıl yansıyacak ve artan maliyet nedeniyle işten çıkarmalar yaşanacak mı?

 

MALİYET FAZLASIYLA ARTTI

Bu durum şimdiden özel sektör de maliyet hesaplarının başlamasına neden oldu. İşveren tabanı korumak için otomatikman 300 TL’yi vermek zorunda kalacak. Aynı şekilde birçok işyerinde şef, ustabaşı ve kıdemli çalışanlarla, asgari ücretli çalışanlar arasında bir ücret dengesi etkilenmiş olacak. Taban ücrete yapılacak yüzde 30’luk artış nedeniyle asgari ücretle çalışmayan sektörlerde de minimum yüzde 16-17 oranında maliyet arttıracak.

 

KÜÇÜK ESNAF ETKİLENECEK

Ülkemizde asgari ücret tabanı sınır olarak yaklaşık 1000 lira olarak belirlenmiş olsa da birçok büyük firmalar bu rakamın çok üzerinde ücret ödemekte. Bu karar en çok küçük esnafı etkileyecek. Yeni zam ile bazı şirketler oluşan yükü hafifletmek için içten çıkarmalara gitmesi ise zaten oldukça yüksek olan işsizliğin daha da artmasına neden olacaktır. İnsanlar zamlı bir ücret beklerken işlerinden olma korkusu yaşamaları da ayrı bir sorun olacak.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki