Ayhan Zeytinoğlu: Enflasyondaki düşüş süreklilik kazansın

TÜİK verilerine göre yurt içi üretici fiyat endeksinin temmuz ayında 0,32 düşmesini, tüketici fiyatlarında ise yüzde 0.09 artış olmasını değerlendiren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Yüksek faiz hem reel sektör için, hem de üretim için zorluk yaratıyor.” şeklinde konuştu.
05 Ağustos 2015, Çarşamba - 15:12

FAİZ ORANLARI YÜKSEK

Yılbaşından bu yana üretici fiyatlarındaki yıllık artışların yüzde 3’lerden hemen yüzde 7’nin altına kadar çıktığına işaret eden Ayhan Zeytinoğlu, temmuz ayında gözlenen düşüşün kalıcılık taşımasının üretim maliyetleri bakımından taşıdığı öneme dikkat çekerek “Enflasyonla faiz oranları arasında doğrudan bir ilişki var. Enflasyondaki yükseliş eğilimi yılın 7 aylık döneminde faiz oranları bakımından da sanayicilere olumsuz yansıdı.” şeklinde konuştu.

 

KUR ARTIŞINA DİKKAT ÇEKTİ

Yıllık bazda tüketici fiyatlarının üretici fiyatlarından daha yüksek bir seyir izlemesine karşın 2015’in 7 aylık döneminde üretici fiyatları seviyesinin 5.15, tüketici fiyatları seviyesinin ise yüzde 4.85 olduğunu vurgulayan Ayhan Zeytinoğlu üretici piyasasındaki fiyat artışlarının önümüzdeki süreçte tüketici piyasalarına da yansıyacağına dikkat çekti. Ayhan Zeytinoğlu, 7 aylık enflasyonun yıllık enflasyonla neredeyse aynı düzeyde olmasını 2015’in ilk yarısındaki kur artışlarına bağladı.

 

MALİYETLER DÜŞECEK

Petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen kur etkisi nedeniyle enflasyonun sürekli ve kalıcı bir düşüş trendi göstermediğine dikkat çeken Zeytinoğlu; “Nitekim on iki aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon yüzde 6.43 olarak yüksekliğini korumayı sürdürüyor.” şeklinde konuştu. Temmuz ayında en yüksek aylık düşüşün yüzde 5.37 ile rafine petrol ürünleri ve yüzde 6.56 ile ham petrol ve doğalgazda olduğunu hatırlatan Başkan Zeytinoğlu metal cevherleri fiyatlarında da yüzde 3.07 düşüş olduğuna dikkat çekerek bu fiyat hareketlerinin sanayicilerin maliyetlerini düşürebileceğini, söyledi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki