Bakan Eroğlu'ndan kritik koalisyon açıklaması

04 Temmuz 2015, Cumartesi - 03:26

Bakan Eroğlu İzmir'de Devlet Su İşleri 2'nci Bölge Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Fetrek Çayı ıslah çalışmalarını yerinde inceledi. Bakan Eroğlu koalison çalışmalarını da değerlendirdi.

Çalışmalarla ilgili bilgi alan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

AK PARTİ- MHP KOALİSYONU DA OLABİLİR, AK PARTİ- CHP KOALİSYONU DA

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Eroğlu, koalisyon çalışmalarıyla ilgili şunları aktardı; "Hükümetin kurulmasının adımları var, birinci adımı Meclis Başkanı'nın seçilmesiydi, onu tamamladık. İsmet Yılmaz benim de dostumdur çok başarılı bir kişidir. AK Parti adayının kazanmasından dolayı sevindik. İkinci adım Başkanlık Divanı'nın seçilmesi, bu çalışmaların ardından sayın Cumhurbaşkanımız hükümeti kurması için Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'na görev verecek. Parti olarak yaptığımız toplantılarda, bütün partilerin Genel Başkanları'na giderek onların düşüncelerini alacağız. AK Parti- MHP koalisyonu da olabilir. Muhtemelen AK Parti- CHP koalisyonu da olabilir. Bunlar görüşmeler yapıldıktan sonra karar verilecek. Bu konuda uzlaşmacı bir yaklaşım istiyoruz, dayatmalara razı gelemeyiz, çünkü bir en büyük oranda oy alan bir partiyiz. Bunu yakalamak Avrupa'da falan yakalamak mümkün değil. Biz tabi yüzde 48- 50'lere alıştığımız için yüzde 41 sanki bizim için düşük bir oran gibi gözüküyor, ama büyük bir orandır. Herkes aldığı oy oranını dikkate alarak uzlaşmacı bir tutum içine girerse bir koalisyon hükümeti kurmak mümkün olur. Ama dayatma içinde, 'Bir takım şartlar koyacağız', 'Kırmızı çizgilerimiz var' derlerse yapılacak hareket bellidir. Milleti hakem olarak kabul edip tekrar seçime gitmekten başka çare yoktur. Biz AK Parti olarak, Türkiye'nin menfaatini partimizin üzerinde tutuyoruz. Biz krize sebep olmak istemiyoruz, hükümetin kurulmasından yanayız. Milletimizin mesajını AK Parti olarak iyi anladık, milletimizi seviyoruz."

G-20 toplantısı ve olası erken seçimin baskı unsuru olup olmadığının sorulması üzerine Bakan Eroğlu, bunun baskı unsuru olmayacağına değindi. G-20 zirvesiyle ilgi hazırlıkların çok iyi yapıldığını belirten Bakan Eroğlu, Türkiye'yi hükümetsiz bırakmanın doğru olmayacağını, geçmişteki krizlerin hatırlanması gerektiğini savundu. Bakan Eroğlu açıklamalarının ardından beraberindekilerle ıslah çalışmalarını inceledi. Ardından da Torbalı Belediyesi'ne gelerek, Başkan Görmez'i makamında ziyaret etti. Bakan Eroğlu, daha sonra parti teşkilatıyla iftar yapmak üzere belediye hizmet binasından ayrıldı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki