Bakan haritayı açıkladı!

11 Ocak 2016, Pazartesi - 17:52


Mehmet Şimşek ekonominin yeni yol haritasını açıklıyor

Şimşek'in konuşmasından satır başları;

"Gelecek döneme para politikasındaki normalleşme damga vuracak.

PETROL FİYATLARI

Petrol fiyatlarındaki düşüş çok önemli. Emtia fiyatlarında da ciddi bir gerileme söz konusu. Bu gerileme 2014 yılının ikinci yarısında hızlanmıştır. Burada Çin de etkili olmuştur. Küresel ekonomide bir yavaşlama söz konusu.

OVP 2016 ENFLASYON HEDEFİ

Enflasyonun yenidne 5-7 aralığına düşürmek için yeniden ciddi bir çalışma yapacağız.

OVP CARİ AÇIK HEDEFİ

Cari açıkta azalma eğitilim var orta vadede amacımız bu eğilimi korumak.

OVP BÜYÜME HEDEFLERİ

2015-2016 2015'in yüzde 4'lük büyümenin gerçekleşmesini hedefliyoruz. 2016 yılında ise yüzde 4.5'lik büyümü hedefi öngörüyoruz.

SİYASİ BELİRSİZLİK YOK

Türkiye'de siyasi bir belirsizlik yok. Küresel ekonomiye baktığımızda toparlanma yavaş olacak. Kürsel büyüme kriz seviyeleri öncesinin çok altında.

ENFLASYON DÜŞÜK

Avro Bölgesi'nde büyümenin devam edeceğini öngörüyoruz. Enflasyona baktığımızda küresel anlamda enflasyon düşük seyretmekte. Avro bölgesinde ise enflasyon sıfıra yakın konumda.

Türkiye'yi etkileyecek küresel ekonomik gündemde gelişmekte olan ekonomilerdeki yavaşlama çok önemlidir. Düşük emtia fiyatları bizim için bir avantajdır.

Amerika'da bir faiz artışının başındayız ama Japonya'da parasal genişlemenin başındayız. Çin ve Hindistan haricinde gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme kriz öncesinin çok altındadır.

PETROL FİYATLARINDA DÜŞÜŞ

Petrol fiyatlarındaki düşüş önem arz ediyor. Petrol fiyatları gerilemeye başlamış, OPEC'in kısıtlamaya gidememiş olmasından ciddi bir arz fazlası oluşmuş bu da fiyatları ciddi anlamda düşürmüştür. Bu durum petrol üreticisi ülkeleri etkilerken petrol ithal eden ülkeleri ise sevindirmiştir.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki