Bakan Işık: Acısu afet bölgesi olacak

28 Haziran 2015, Pazar - 18:59

Kartepe’de sel felaketine maruz kalan bölgeyi gezen Bakan Fikri Işık, Acısu’da mahallenin alt bölgesinin vatandaşların yüzde 75’inin istemesi halinde afete maruz bölge ilen ederek, vatandaşları mağdur etmeden güvenli bir yere taşıyabileceklerini söyledi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, geçtiğimiz hafta Kartepe’de yaşanan sel felaketinin ardından Eşme ve Acısu’daki mağdurları ziyaret etti. Bakan Işık ile birlikte Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Kartepe Kaymakamı Ayhan Durmuş, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı İl Müdürü İsmet Çalışkan, AK Parti il Başkanı Şemsettin Ceyhan ve bürokratlar bölgeyi ziyaret etti. Acısu’da bulunan sel bölgesinin Afet Bölgesi ilan edilebileceğini belirten Işık, her iki felaket bölgesinde hem mağdurlarla bir araya geldi hem de felaketin bölgede yarattığı tahribatı yerinde gördü.

MAHALLEYİ TAŞIYABİLİRİZ

Acısu’da esnaf ziyareti ile başlayan ardından İSU’nun kanalizasyon çalışmasını yerinde gören Bakan Işık, ardından sel mağduru olan vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşlarla mahallede ayaküstü konuşan Işık, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve AFAD’ın bölgede yaptığı hasar tespitlerinde ilk anda mağdurlara 4 bin lira dağıtıldığını ve bu miktarın hasar durumuna göre artabileceğini belirtti. Bölgede yaşananın bir afet olduğunu ifade eden Işık, “Afetin ne zaman geleceği belli değil. Eğer tüm mahalleliler arzu ederse mahallenin sele maruz kalan alt bölgesinin taşınmasına yardımcı olabiliriz. Mahalleli bir araya gelip bu çileyi daha fazla çekmek istemiyoruz derse biz devreye gireriz” dedi.

 

AFET BÖLGESİ İLAN EDERİZ

Mahallede oturanların yüzde 75’inin imzasının olması halinde bölgeyi bakanlar kurulunda afete maruz bölge ilan edebileceklerini söyleyen Işık, “TOKİ aracılığı ile vatandaşları mağdur etmeyecek bir formül buluruz. Kanun hangi sınırları çiziyorsa onu yaparız. Daha uygun yaşam alanları oluştururuz. Mahalleliyi birbirinden ayırmadan bir çalışma yapılabilir. Eğer siz isterseniz hazine arazisinde size yeni konutlar yapılır ve bu bölgede yeşil alan haline getirilir. Hepinizin çoluk, çocuğu var. Burada daha fazla sıkıntı yaşamanızı istemeyiz. Buradaki sıkıntı alt yapı sorununu çözmekle ortadan kalkmaz” dedi.

 

KARAYOLLARINA ÇOK KIZDI

Ardından Eşme’de yaşanan felaketi yerinde gören Işık, özellikle bölgede 6 ay önce yıkılan D-100 karayolunun istinat duvarının yapılmamasına tepki gösterdi. Karayolları Bölge Müdürü İsmail Kartal’ı arayarak 6 aydır neden yoldaki enkazın kaldırılmadığını ve istinat duvarının yapılmadığını soran Işık, Kartal’ın sabah Eşme’deki D-100 karayoluna gelerek burada olayı yerinde görmesini istedi. Işık, yol ile ilgili Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nda Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı ile görüşeceğini de söyledi.

dinlediZARARI MİNİMİZE EDECEĞİZ

Eşme’de bulunan Maden deresini, çözen yolu ve mezarların hasar görmesini yakından inceleyen Işık, ardından Eşme’de sel mağdurları ile bir araya geldi. Vatandaşların yaralarını sarmaya çalıştıklarını söyleyen Işık, “Afet dolayısıyla bu bölgede ek önlemler almak gerekiyor. Bu konuda ilgili bakanlıklarla görüşmeyi yapacağım. Zararın minimize edilmesi için her türlü önlemi alacağız. Şu anda 103 haneye ilk 4 bin liralık yardım yapıldı. Bundan sonra zarara göre yardım miktarı artabilir” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki