Bakan Işık; üretim arttı

08 Ocak 2016, Cuma - 16:13

 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sanayi üretimi çevrede yaşanan çalkantılara ve Fed'in aralık ayında faiz artıracağına dair beklentinin getirdiği tedirginliğe rağmen, geçen yılın kasım ayında artışını sürdürdü" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sanayi üretiminin geçen yılın kasım ayında arttığını belirterek, Türkiye'nin, geçmiş dönemlerde aldığı tedbirlerin etkisiyle kırılganlıklarını azaltmış olarak 2016 yılında daha yüksek bir büyüme yakalayacağını bildirdi.

Sanayi üretiminin, çevrede yaşanan çalkantılara ve Fed'in aralık ayında faiz artıracağına dair beklentinin getirdiği tedirginliğe rağmen, kasım ayında artışını sürdürdüğüne dikkati çeken Işık, "Özellikle büyümeye yön gösteren arındırılmamış rakamlar incelendiğinde, üçüncü çeyrekte yaşanan aradan sonra son çeyrekte sanayinin ülke büyümesinin tekrar lokomotifi olmaya başladığını görüyoruz. Nitekim üçüncü çeyrekte sanayi üretiminde bir önceki yılın aynı dönemine göre ortalama artış yüzde 0,7 olurken, son çeyrekte kasım ayı itibarıyla ortalama artış yüzde 9,2 olmuştur. Sanayi üretimindeki artış kasım ayında beklentilerin bir miktar altında gerçekleşmiştir" değerlendirmesinde bulundu. 

"İmalat sanayi güçlü artışını sürdürdü"

Işık, imalat sanayinin yüzde 4,3 ile güçlü artışını sürdürdüğünü, sanayinin diğer kollarında ise dünyada yaşanan gelişmelerin etkili olduğunu kaydetti. Bu yıl dünyadaki siyasal gelişmelerin ve gelişmekte olan ülkelerdeki kırılganlıkların belirleyici olacağına işaret eden Işık, Türkiye'nin bu dönemde geçmiş dönemlerde aldığı tedbirlerin etkisiyle kırılganlıklarını azaltmış olarak 2016 yılında daha yüksek bir büyüme yakalayacağını vurguladı. İhracat pazarlarındaki, özellikle Avrupa piyasalarındaki toparlanmaların cari açığa olumlu yönde katkı vereceğinin altını çizen Işık, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki gelişmelerin de 2016 yılında kırılganlıkların azalmasına yardımcı olacağını belirtti.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki