Bakan Işık'tan Oyuncak OSB müjdesi

Bakan Işık'tan Oyuncak OSB müjdesi
06 Mart 2016, Pazar - 14:32

Çayırova ilçesindeki Adel Kalemcilik Fabrikası'nın açılış töreninde konuşan Işık, Şu anda Oyuncak OSB'nin yer tespitiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ilimizde yakında Oyuncak OSB'nin kuralacağını belirtip, "Şu anda Oyuncak OSB'nin yer tespitiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Henüz yeri açıklayamıyorum ancak sektörün çok memnun olacağı, lojistik ve ulaşım imkanları çok iyi olan bir ilimizde bu OSB’yi kuracağımızı ifade edebilirim" diye konuştu.

2003’ten bugüne kadar Türkiye'ye yapılan yabancı yatırım miktarının 165 milyar doları geçtiğini belirterek, "Sadece 2015'te iki seçim geçirmiş olmamıza ve bölgesel riskler çok artmış olmasına rağmen aldığımız yabancı yatırım 16,5 milyar dolar. Bu rakam, Türkiye'ye duyulan güveni açıkça ortaya koymaktadır" dedi.

Çayırova ilçesindeki Adel Kalemcilik Fabrikası'nın açılış töreninde konuşan Işık, 77 milyon liralık yatırımın çalışanlara ve ilçeye hayırlı olmasını diledi.

Açılışını gerçekleştirdikleri tesiste ağaç ve plastik gövdeli kalemler, boyalar ve oyun hamuru gibi bine yakın farklı ürünün üretildiğini belirten Işık, öğretmen ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak, ülkede böyle büyük ve kaliteli bir tesisin faaliyet göstermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Eğitimde materyalin önemine işaret eden, iyi eğitim için iyi ve doğru materyal gerektiğini bildiren Işık, "İyi eğitimden ezberleri, tekrarı, kalıpları değil yeniliği, yaratıcılığı, sorgulamayı, araştırmayı anlamalıyız. Dolayısıyla eğitimde kullanılan materyalin kırtasiye ürünlerinin ve oyuncakların da bu anlayışla hazırlanması önem taşıyor" ifadesini kullandı.

Türkiye’de bu açıdan çok ciddi bir seferberlik başlattıklarını vurgulayan Işık, "Eğitimde FATİH Projesi kapsamında bugüne kadar Türkiye genelinde 399 bin etkileşimli tahta kurduk. 1 milyon 437 bin adet tablet bilgisayarı öğretmenlerimize ve öğrencilerimize dağıttık. İçeriklerin, e-derslerin ve eğlenerek öğrenme temelinde hazırlanmış çeşitli videoları öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin hizmetine sunduk" diye konuştu.

Işık, çocuklara ve gençlere hizmet eden sektörleri çok önemsediklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim ilköğretimdeki öğrenci sayımız, birçok Avrupa ülkesinin nüfusundan daha fazla. Bu büyük iç pazar, çocuklara ve gençlere yönelik sektörleri güçlendirmemiz için ülkemize çok büyük bir fırsat oluşturuyor. Ancak geçtiğimiz yıl, oyun ve oyuncak sektöründe 34 milyon dolar ihracatımıza karşılık, 359 milyon dolar ithalat yapmışız. Kırtasiye ürünlerine baktığımızda ise yaklaşık 13 milyon dolar ihracatımıza karşılık 106 milyon dolar civarında ithalat yapmışız. Girişimci Bilgi Sistemi verilerine göre, oyun ve oyuncak sektöründe 2006 yılında 90 milyon lira olan net satışlar, 2014 yılında 460 milyon liraya yükselmiş. Milli gelirimizin artması, alım gücümüzün yükselmesi, orta sınıfın güçlenmesi neticesinde, bu artış trendi devam edecektir. Yine GBS verilerine göre, oyun ve oyuncak sektörünün 2014 yılında faaliyet karı yüzde 7,7’dir. Bu oran, imalat sanayi ortalaması olan yüzde 6,1'in üstündedir."

"Oyuncak OSB için yer tespit çalışmaları devam ediyor"

Bakanlık olarak diğer her alanda olduğu gibi bu alanda da yerli üretimi artırmaya çok büyük bir önem verdiklerini belirten Işık, "Önümüzdeki dönemde, ihtisas OSB projelerine yoğunlaşacağız ve bu projelerden birisi de Oyuncak İhtisas OSB olacak. Şu anda Oyuncak OSB'nin yer tespitiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Henüz yeri açıklayamıyorum ancak sektörün çok memnun olacağı, lojistik ve ulaşım imkanları çok iyi olan bir ilimizde bu OSB’yi kuracağımızı ifade edebilirim" şeklinde konuştu

"Türkiye ekonomisini büyütmemiz çok önemli. Ancak bu büyümenin reel sektör kaynaklı olması daha da önemli. Zira reel sektör kaynaklı olmayan bir büyüme, orta ve uzun vadede sürdürülebilir bir büyüme olmaz, olamaz" diyen Işık, küresel krizde sanayi üretimi güçlü olan ülkelerin krizden daha az etkilenirken, ekonomisi üretime dayanmayan ülkelerin ise ağır hasar aldıklarını net bir şekilde gördüklerini belirtti.Büyüyen kapasite ve ileri teknoloji üretimleriyle hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden yazım, çizim ve boyama gereçlerini, daha yenilikçi ve yüksek kalitede tedarik etmelerinin mümkün olacağını dile getiren Schifferens, "Bu tesis, Faber Castell markasının yaratıcılık, inovasyon, sosyal sorumluluk ve çevreye duyarlılık gibi en temel değerlerini her zaman yansıtacaktır" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Işık, protokol üyeleriyle açılış kurdelesini kesti. Işık, daha sonra fabrikayı gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki