Bakanı Işık Pakistan'da

Bakanı Işık Pakistan'da
03 Haziran 2016, Cuma - 16:47

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ilk yurdışı resmi ziyaretini dost ve kardeş ülke Pakistan'a yaptı.. Bakan Işık, Pakistanlı mevkidaşı Havaca Muhammed Asif ile görüştü. Bakan Işık daha sonra Cumhurbaşkanı Mamnoon Hussain ile görüştü

Işık, Pakistan Savunma Bakanlığında yapılan görüşmede, Pakistan’ın terör ve aşırıcılıkla mücadelesinin tüm bölge coğrafyası için önemli olduğunu belirtti.

Işık, Türkiye’nin her zaman Pakistan’ın yanında bulunacağını ifade ederek, Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi'nin iki ülke ortaklığının yapısal bir çerçevede ele alınmasını sağlayan önemli bir platform olduğunu vurguladı. Işık, bu alanda beşinci toplantının da yıl içerisinde Türkiye’de gerçekleştirilmesinin planlandığını aktardı.

İki ülke arasındaki savunma işbirliği

Işık, iki ülke arasındaki en önemli potansiyel projelerden birinin T-129 ATAK Helikopter Projesi olduğunu belirterek, bu kapsamda, 1 adet T-129 ATAK helikopterinin Pakistan’da uçuş testleri icra ettiğini söyledi. Bu testlerin başarıyla tamamlandığını hatırlatan Işık, projenin olumlu bir şekilde sonuçlandırılmasıyla, iki ülkenin askeri ve savunma sanayi alanındaki yakın iş birliğinin daha da gelişeceğine işaret etti.Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye ile Pakistan arasında 2003 yılında 262 milyon dolar olan ticaret hacminin, geçen yıl itibarıyla 545 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Başlangıç Eğitim Uçağı Tedariki Projesi kapsamında Pakistan üretimi “Super Muşak Uçakları” da dahil olmak üzere tüm tekliflerin alındığını kaydeden Işık, Muşak uçaklarının alımına prensip olarak karar verildiğini ifade etti. Işık, teknik detayları görüşmek üzere Türkiye'den bir heyetin Pakistan’ı ziyaret etmesinin planlandığını söyledi.

Işık, Pakistan’da inşa edilmesi öngörülen 4 adet MİLGEM Ada Sınıfı Korvet Projesi kapsamında ise Pakistan tarafının talep ettiği 400 milyon dolarlık kredi miktarının Hazine Müsteşarlığı tarafından kabul edildiğini, iç onay sürecinin tamamlanmasının ardından teknik ayrıntıların ilgili makamlarla müzakere edileceğini bildirdi.

Öte yandan, Pakistan Deniz Kuvvetlerinin envanterindeki 3 adet Agosta sınıfı denizaltının modernizasyonu kapsamında sözleşme görüşmelerine başlandığını anlatan Işık, sözleşmeyi bu ayın sonuna kadar imzalamayı istediklerini sözlerine ekledi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki