Bakkallar kooperatif için kolları sıvadı

10 Mart 2015, Salı - 00:21

Son zamanlarda artan AVM ‘lerin yanı sıra, şirketlerin mahalle aralarına girerek açtığı iş yerleri ile sıkıntılar yaşayan Bakkallar Odası, AVM ve şirketlerin açtığı marketlerle mücadele için kooperatif kuruyor

Kocaeli’nde faaliyet gösteren Bakkallar, Büfeciler ve Tekel Bayi’lerin bağlı bulunduğu oda başkanları ile yöneticileri, AVM ve süpermarketlerle mücadele etmek için Kooperatif kurmaya karar verdi. Kendi aralarında istişarede bulunan yöneticiler Mini Köşk Restaurant’ta düzenledikleri kahvaltı sonrasında, kooperatif kurulumu için mini bir çalıştay gerçekleştirdi. Kooperatif kurmak amacıyla düzenlenen kahvaltılı toplantıya İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, İzmit Belediyesi Başkan Vekili ve Esnaf Odası Başkanı Adnan Metin, İzmit Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Örgen, Kocaeli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Kemal Kaya, Körfez Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yahya Öztürk, Kocaeli Bakkallar Büfeciler ve Tekel Bayiiler Odası Başkanı Bayram Kütük, Gölcük Bakkallar Büfeciler ve Tekel Bayiiler Odası Başkanı Faruk Hikmet Keskin, Derince Bakkallar Büfeciler ve Tekel Bayiiler Odası Başkanı Osman Koçyiğit ile oda yöneticileri katıldı.

 

SÖZÜMÜZ GÜCÜMÜZ OLACAK
Toplantıda ilk olarak konuşan, Kocaeli Bakkallar Büfeciler ve Tekel Bayiiler Odası Başkanı Bayram Kütük, katılanlara teşekkür ederek başladığı konuşmasını şu şekilde sürdürdü. “ Değerli meslektaşlarım. Bildiğiniz üzere gün geçmiyor ki, zincir marketler mantar gibi çoğalıyor. Bu yetmezmiş gibi, birçok büyük ve kurumsal firma, mahalle aralarına girerek 15 veya 20 metrekarelik yerlerde bakkal açıyor. Bunlar gösteriyor ki kurumsal firmalar mesleğimize göz dikmiştir. Bunlara karşı mücadele etmek için, birlikte kenetlenerek kooperatif veya birlik kurmamız kaçınılmaz hale gelmiştir. Atalarımızın dediği gibi ‘birlikten kuvvet doğar.’ Saydığımız nedenlerden dolayı, yarın çok geç olmadan bugünden gereken tedbirleri alarak, bu işle uğraşan siz meslek mensupları ile beraber elimizi taşın altına koymalıyız. Bizim gücümüz birlikten doğacak. Sözümüz gücümüz olacak. Konuşmamı tamamlarken, Türkiye’de bir ilk olan İzmit Belediyesi Esnaf Masasını kuran İzmit Belediye Başkanımız Nevzat Doğan’a teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

 

KOOPERATİFLER ODALARDAN FARKLI
Kocaeli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Kemal Kaya ise yaptığı konuşmasında “Ben bu toplantının gündemini Cuma günü öğrendim. Tabii ki Türkiye’de hızla yayılan kooperatifler var. Ama bunların birçoğu bilmeden kuruluyor. Kendi görevlerini yerine getiremiyorlar. Şimdi sizler bir kooperatif kurmak için harekete geçtiniz. Ama şunu unutmamak gerek kooperatifler odalardan çok faklıdır. Şimdi çok sayıda oda var. Ama birçoğunun sadece ismi var. Kocaeli’nde 51 tane odanın 13 veya 14 tanesi çalışıyor. Gerisi tabelalarda kalıyor. Bu nedenle kurulacak olan kooperatife müteşebbis heyet olarak sahip çıkarsanız. Bu iş olur. Bu kooperatifin ne yapacağını bilmiyorum. Ama toptan mal alıp satacak ise ve sizlerde yani bizim esnafımız buradan mal alırsa bu kooperatif ayakta kalır. İnşallah sizin kuracağınız kooperatif güçlü olur ve sizler Muaffak olursunuz. Hayırlı olsun” dedi.

 

BAKKAL BAZEN BİLGİ MERKEZİ
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Belediye bünyesinde kurulan Esnaf Masasından bahsederek başladığı konuşmasında, bakkalların önemine değinerek, “Bakkal bazen bilgi merkezidir. Herkes gelir her şeyi bakkala sorar. Bazısı gelir anahtarını teslim eder. Derki ben gidiyorum hanım veya çocuk buradan alsın der. Bazısı derki git bakkaldan 10 lira al ben ona veririm der. Onun için Bakkallar mahallelerin mihenk taşlarıdır. Şu anda acı bir gerçek var. Oda küçük esnafın vahşi rekabette kaybolmaya başladığıdır. Bu nedenle bizde bakkallımızı ve küçük esnafımızı korumanın yollarını arıyoruz. Sizlere de bu konuda gereken desteği vermeye çalışacağız” dedi. Yapılan konuşmalar sonrasında toplantıya katılanlar Mal Alım Birliği Kooperatifinin kurulması için hazırlanan anketi doldurarak. Oda yöneticilerine teslim etti

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki