Balıkçılar Bu Sezondan Umutlu

23 Ağustos 2015, Pazar - 13:14

Balıkçılar, av yasağının sona ereceği 31 Ağustos'u 1 Eylül'e bağlayan gece yarısı denize açılmak için hazırlık yaparken teknelerdeki donanım ve ağları yeniden gözden geçiriyor.

Şu anda bazıları Karadeniz sahillerindeki diğer balıkçı barınaklarına giden teknelerden Marmara'da avlanacak olanlarda tüm ekipmanlar özenle gözden geçiriliyor. Ağların gözenekleri kontrol edilip onarılıyor. 
Ereğli'de balıkçı Hüsnü Özdeniz, çocukluğundan beri balıkçılık yaptığını belirtirken, her ylıl av mevsimi yaklaştıkça heyecanlandıklarını söyledi. Özdeniz, şöyle dedi:
"1 Eylül için hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Bu yıl beklentimiz çok yüksek. Yılbaşına kadar hamsi bolluğu olacağını düşünüyoruz. Bunun yanı sıra da Karadeniz'de palamut bolluğu yaşanacağını düşünüyoruz. Karadeniz'e kıyısı olan Kefken, Kerpe bölgesinde bol palamut çıkacaktır. 4 aydır ağlarla, teknelerle ugraşıyoruz. Bereketli bir sezon geçmesini diliyoruz."
Yeni sezondan çok umutlu olduklarını söyleyen Ereğlili balıkçılardan Birol Seymen ise, "20 yıldan bu yana balıkçılık yaptığını, hazırlıkların sonuna geldiklerini bildirirken, "Bu yıl hamsinin bol olacağını düşünüyoruz. Palamut da görülmeye başlandı. İnşallah bolluk olur, bu sezon vatandaşlarımız bol bol ucuz balık yer" diye konuştu.
Bu arada şu anda oldukça zayıf olan ve genelde tatlı su ve çiftliklerde yetiştirilen balıkların satıldığı İzmit Balık Pazarı'nda da heypecanla av mevsimi bekleniyor. Balıkçılardan Uğur Beler, av yasağı sayesinde denizlerde balığın bollaşmış olabileceğini düşündüğünü belirterek, şöyle devam etti:
"Haziran ve Temmuz aylarında üremelerini yaptılar. Bu yıl hamsi bol gözüküyor. Vatandaşımızın en çok tercih ettiği balıklar arasında geliyor. Ayrıca palamut, lüfer ve diger çeşitlerinin bol olacağını düşünüyoruz. Çiünki balık haline oltacıların getirdiği palamutlar var. Bereketli bir sezonun bizi beklediğini düşünüyoruz. Bu yıl ucuz bir şekilde sofralarına balık getireceğimizi umuyorum."  

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki