Başkan Amca Doğa Bilinci Aşılıyor

08 Şubat 2015, Pazar - 20:48

“Dört Mevsim Yaban Hayatı Projesi” çocukların, yakın çevresindeki coğrafyayı, yaban hayatı ve ekosistemi incelemelerini, mevsimsel değişiklikleri gözlemlemelerini içeriyor.  Proje kapsamında Çayırova Belediyesi Şekerpınar Bilgievi öğrencilerinden oluşan 35 kişilik grupla Ballıkayalar Tabiat Parkında önceden belirlenen güzergâhta doğa yürüyüşü ve inceleme gezisi yapıldı.

“Öğrencilere Ormanda Çevre ve Doğa Eğitimi”

Çayırova Belediyesi  Bilgievi öğrencilerinden oluşan 35 kişilik gruba Bilgievi öğretmenleri de eşlik etti. Bilgievi öğrencileri Ballıkayalar Tabiat Parkı içinde yaklaşık 2 kmlik parkurdan oluşan yürüyüş başlangıcında uzman rehber tarafından gün ve yürüyüş planı hakkında bilgilendirildi. Yaban hayat fotoğrafçısı ve Doğa Rehberi Ümit Malkoçoğlu yürüyüş esnasında öğrenci grubuna aynı zamanda uygulamalı olarak çevre ve doğa eğitimi verdi. Bölgedeki araştırmalarında bulduğu deniz kestanesi ve salyangoz fosillerinden yola çıkarak çocuklara fosilin ne olduğunu anlattı. Yaprakların neden renk değiştirdiğini bölgede hangi yaban hayvanlarının yaşadığını, Tabiat Parkı'nın ne anlama geldiğini gün sonunda gezerek, görerek, eğlenerek ve hiç unutamayacakları bir heyecanla öğrendiler çocuklar. Sessiz kalıp doğayı dinlemeyi, yaprakların bıraktığı izleri, yaban hayvanlarının izlerini gördüler. Hemen burada, Ballıkayalar Tabiat Parkında tilki, çakal, geyik, yaban domuzu gibi hayvanların yaşadığını öğrenince çok şaşırdılar.

“Küçük Kaşifler Doğada Gözlem Yapmayı Öğrendiler”

 

 Dürbün ve büyüteçlerini yanlarından ayırmayan Küçük Kaşifler doğada gözlem yapmayı not tutmayı öğrendiler. Bir doğa fotoğrafçısının en önemli enstrümanı olan “fotokapan”ın ne işlev gördüğünü kurulmuş olan bir fotokapanın çektiği yaban hayvanlarının fotoğraflarıyla uygulamalı olarak öğrendiler.En önemlisi keşif yaparken çevreye zarar vermemeyi, hem doğayı hem de kendilerini korumayı öğrendiler. İyi bir Doğa Kaşifinin zararsız olduğundan emin olmadığı hayvan ve mantarlara dokunmamaları, çiçekleri koparmamaları gerektiğini, bunun  yerine onların fotoğraflarını çekmenin, resimlerini yapmanın daha keyifli olduğunu öğrendiler. Doğa yürüyüşü esnasında patikadan ayrılmamaları,  gruptan kopmamalerı gerektiğini öğrendiler. Ekip ruhunu yakalama, takım oyunu oynama yolunda bir adım attılar.

“Doğa Yürüyüşü Sonrası Ballıkayalarda Piknik”

Sabah saatlerinde başlayan doğa yürüyüşü ve inceleme gezisi öğlen saatlerinde Ballıkayalar Tabiat Parkı  Tesislerinde son buldu. Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci de gruba katılarak çocukların heyecanına ortak oldu. Başkan Demirci, etkinliğin ardından acıkan ve tatlı bir yorgunluk çeken küçük Doğa Kaşiflerine piknik şeklinde geçen öğle yemeğinde eşlik etti. Etkinlik sonrası öğrenciler Bilgievinde kendilerini bekleyen ailelerine güvenli bir şekilde ulaştırıldı.

Demirci: “Projelerle Çocuklarımızın Ruhuna Dokunuyoruz. Projelerimiz Bilinçli, Sistemli Çalışmanın Ürünü”

 Projeyle ilgili bir değerlendirmede bulunan Başkan Demirci, çocuklara ve gençlere yönelik farklı projelere çok önem verdiklerini, ilerleyen haftalarda bir çok farklı projeyle Çayırova insanının karşısına çıkacaklarını söyledi. Demirci: " Gençlerimiz, çocuklarımız bizim geleceğimiz. Onlara yapılan  yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunun bilincindeyiz. Her projemiz bir ihtiyaca karşılık oluşturulmuş son derece bilinçli, sistemli bir çalışmanın ürünüdür. Bir çoğumuzun dile getirdiği sorundur; çocuklarımızın apartmanda doğadan çevreden ağaçtan, dereden, ormandan hayvanlardan bihaber yetişmesi. Teknolojik ürünlere olan bağımlılıkları ve onlarla geçirdikleri uzun zaman zarfında ruhen ve zihnen aldıkları harabiyet.  Bu projeyle çocuklarımızın ayağının ormana basmasını, ağaçları çevreyi gözlemlemesini, dört farklı mevsimde tabiattaki değişimi idrak etmesini amaçlıyoruz. Arzumuz, onlarda tabiatın ve yaşadığımız çevrenin canlı olduğu, mevsimlerle kendini yenilediği, dolayısıyla bir canlıya davrandığımız gibi tabiata davranmamız gerektiği  bilincini oluşturmaktır.”

Demirci: “Çocuklarımızda Hayvan ve Tabiat Sevgisi, Çevre Bilinci  Oluşturmak Gizli Gündemimiz”

“Onların içlerinde hayvan ve doğa  sevgisini çevre bilincini geliştirmek adeta gizli gündemimizdir. Bu bakış açısını kazanan çocuklarımızdan ne sokağa çöp  atmasını ne de bir sokak hayvanına kötü muamele yapmasını bekleriz. Ayrıca proje kapsamında çocuklarımız fotoğrafçılık kursu alacaklar. Uzun vadede küçük doğa kaşiflerinin geleceğin yaban hayat fotoğrafçıları olması ilçemizin adını bu alanda ülke çapında duyurmaları, bir diğer hayalimizi oluşturuyor.”

“Dört Mevsim Yaban Hayatı” Projesi kapsamında yıllık etkinlik takvimi oluşturduklarını, çocuklara ve gençlere yönelik çalışmalarını arttırarak devam ettireceklerini sözlerine ekledi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki