BAŞKANLARDAN BİRLİK ÇAĞRISI

Portekizli Başkan’dan terörizme karşı işbirliği mesajı
09 Eylül 2015, Çarşamba - 14:39

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in davetlisi olarak Gebze’ye gelen Portekizli başkan Paulo Vistas kardeş şehir protokolü imza töreninde yaptığı konuşmada terörizme karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.

ŞEHİT TÜRK DİPLOMATI İÇİN ANIT DİKTİ

Konuşmasına terör saldırılarında şehit olan güvenlik güçlerine Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Oeiras şehri ile İçişleri Bakanlığı’nın tavsiyesi ve belediye meclisi kararıyla kardeş şehir olduklarını belirtti. İlk protokolün imzalandığı Mart ayında Portekiz’i ziyaret ettiğini ve bu ülkeyi çok farklı bulduğunu anlatan Başkan Köşker, “Şehirlerin yarıştığı bir dünyada iki şehir arasındaki kardeşlik ilişkilerinin tesis edilmesi çok önemli. Portekiz ne İspanya’ya ne İtalya’ya benziyor. Portekizlileri Türkiye’ye ve Türklere daha yakın buldum. Oeiras şehri de Gebze gibi teknoparkları ve sanayisiyle ünlü bir şehir. İki şehir arasındaki kardeşlik ilişkisi hem dünya barışı hem de iki farklı kültürün kaynaşması açısından önem taşıyor. 1982 yılında Ermeni terör örgütü Asala tarafından katledilen Türk diplomatlar adına Oeiras’ta Şehit Diplomatlar Anıtı diken dostum Paulo Vistas, iki halk arasındaki ilişkilerin gelişmesine ve dünya barışına büyük katkı sağlayan değerli bir insan. Bizim artık Portekiz’de de bir evimiz var. İnşallah kardeşliğimiz bundan sonra da devam edecek” dedi.

BARIŞA VE BİR ARADA YAŞAMAYA ÖNEM VEREN BİR BELEDİYEYİZ

Daha sonra söz alan konuk Oeiras Belediye Başkanı Paulo Vistas, Oeiras’ın Portekiz’in en önemli bilişim ve teknopark kenti olduğunu belirterek, Oeiras’ın en fazla doktora ve yüksek lisans öğrencilerine sahip kentler arasında yer aldığını ifade etti. Oeiras’ın barışın ve bir arada yaşamanın önemli kabul edildiği bir şehir olduğunu belirten Paulo Vistas, “Oeiras’ta diktiğimiz Şehit Diplomatlar Anıtı barışa ve bir arada yaşamaya verdiğimiz önemin simgesidir. Şehrimizde her kıtadan insan yaşıyor. Ama bizler bira arada yaşıyor ve birbirimize saygı duyuyoruz. Terörizm her yerde terörizmdir. Bununla birlikte mücadele etmeliyiz. Terörizmle en iyi mücadele toleranstır. Toplumlar arasındaki ilişkileri geliştirmektir. Bizler iki şehir arasında güzel bir dostluk kurduk. Dillerimiz, dinlerimiz ve kültürlerimiz farklı ama bir araya gelebiliyoruz. İnşallah kardeş şehir anlaşması iki şehir arasındaki işbirliği ve deneyim paylaşımını artıracaktır. Bize en güzel şekilde misafirperverlik gösterdiği için Sayın Adnan Köşker ve Gebze halkına teşekkür ediyorum” dedi.

Gebze Belediyesi ve Oreias Belediyesi arasındaki kardeş şehir imza töreni, karşılıklı atılan imzaların ardından takdim edilen hediyelerle sona erdi. Tören öncesi Başkan Köşker’in makamında bir araya gelen iki başkan tarihi Çoban Mustafa Paşa Külliyesi ve Eskihisar sahilini de gezerek incelemelerde bulundu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki