Bayanlardan işçilere destek

04 Mart 2015, Çarşamba - 23:25

Çayırova kurulu bulanan NAMET fabrikasından işten çıkarılan 22 Namet işçisine destek için Sendikal Güçbirliği Platformu Kadın Koordinasyonu dün fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Çok sayıda sendika üyeleri, siyasi parti üyelerinin destek verdiği protesto eyleminde iki ayrı basın açıklaması yapıldı. Eyleme, Tez Kop İş Şube Başkanı Çağdaş Duyar, Petrol-İş Şube Başkanı Süleyman Akyüz, TÜMTİS, Basın-İş Sendikası yöneticileri, CHP Gebze Kadın Kolları yöneticileri ile öteki STK temsilcileri katıldı. 

TOPLU SÖZLEŞME İSTİYORUZ

İlk olarak basın açıklamasını Tek Gıda İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Yunus Durdu yaptı. İş yerine aylardır ellerini uzattıklarını belirten Durdu, “Nezaketle, sabırla ve iyi niyetle hep görüşmek istedik. Bizim derdimiz açık, toplu sözleşme istiyoruz. Sendikal haklarımızı kullanmak istiyoruz. Bizleri önce oyaladın yılsonuna kadar süre istedim. Bizde bekledik. Fakat sizler sendikalı kardeşlerimizi hareketin öncülerini birer birer işten çıkarmaya başladın. NAMET işvereni suç işliyor, kanunları çiğniyor. Tabiî ki bizlerde hakkımızı yargıda arayacağız” dedi

ÇALIŞMA KOŞULLARI KÖTÜ

Sendikal Güçbirliği Platformu Kadın Koordinasyon adına ise basın açıklamasını Neslihan Taşoluk yaptı. Taşoluk, “ Namet çalışma koşulları açısından çok kötü bir işyeri. Yasal mesai süresinin günlük 8 saat olduğu ülkemizde Namet işyerini işçi sağlığı ve iş güvenliği konularında da hiç önem vermiyor. Kadın işçiler 40 kiloluk kolileri kaldırıp, indiriyor. İşyerleri kadına yönelik fiziksel, psikolojik şiddetten yıldırmadan, cinsel şiddetten arındırılmalıdır. Bu görev sendikaların  da temel politikaları  içinde yer almalıdır. Biz kadınlar güvenceli ve sendikalı bir iş, şiddetsiz bir yaşam için alanlarda olacağız” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki