Bayram: Sayın Valim bize yardım edin

09 Temmuz 2015, Perşembe - 01:44

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Vali Güzeloğlu’na ricada bulunarak “Sel felaketleri sadece İSU’ya verilmemelidir. Sizden ricam bize yardım edin, bu tür olaylarda işlerimizi hep beraber ortak bir noktada yürütelim’’ dedi

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu Başkanlığı’nda toplanan Kocaeli İl koordinasyon Kurulu 2015 yılı 2. Dönem toplantısını gerçekleştirdi. Valilik binasında Akçakoca Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya vali yardımcıları, ilçe belediye başkanı temsilcileri, ilçe kaymakamları, Büyükşehir ve valiliğe bağlı tüm birimlerin başkanları katıldı. Kurul adına kamu, genel idare ve mahalli idarelerdeki yatırımların ve projelerin rakamsal verileri açıklandı. Açıklana verileri bir kenara bırakan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kartepe’de yaşanan sel ve heyelan felaketinin raporlarını İSU ve DSİ yöneticilerinden istedi. İSU Genel Müdürü Bayram İlhan ise vali Güzeloğlu’ndan bir ricada bulunarak “ sel felaketleri sadece İSU’ya verilmemelidir. Sizden ricam bize yardım edin, bu tür olaylarda işlerimizi hep beraber ortak bir noktada yürütelim’’ dedi.

YENİ BİNADA İLK TOPLANTI
Konuşmasının girişinde Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “2015 yılının ilk 6 ayını geride bıraktık. Aldığımız mesafeleri, gerekli hususlarımızı, iş birliklerimizi sürdürmek, varsa temel anlamda sıkıntı ve sorunları çözmek adına burada toplandık.Akçakoca Toplantı Salonu’nda ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Vatanımızın Türkleşmesi ve İslamlaşmasında ismi ile hala anılan Akçakoca Bey’in adını verdiğimiz bu salonlarda nice toplantılar diliyorum. Toplantımız hayırlı olsun’’ dedi. Devamında adına kamu, genel idare ve mahalli idarelerdeki yatırımların ve projelerin rakamsal verileri açıklandı.

KAMU YATIRIMLARI
Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun başkanlığında toplanan İl Koordinasyon Kurulu tarafından 2015 yılında takibe alınan Kuruluş sayısı 40, toplam proje sayısı 622, toplam Harcama miktarı 140.018.428,89 TL, biten proje sayısı 105, devam eden proje sayısı 445, başlanamayan proje sayısı 69, nakdi gerçekleşme oranı 25,48 olarak açıklandı.

GENEL İDARE YATIRIMLARI
Genel idare yatırımlarında 2015 yılıtakibe alınan kuruluş sayısı 26, toplam proje sayısı 230, toplam Harcama miktarı 67.249.218,15 TL, biten proje sayısı 27, devam eden proje sayısı 169, başlanamayan proje sayısı 33, nakdi gerçekleşme oranı 27,99 olarak açıklandı.

MAHALLİ İDARE YATIRIMLARI
Mahalli İdari Yatırımları’nda ise 2015 yılıtakibe alınan kuruluş sayısı 14, toplam proje sayısı 392, toplam Harcama miktarı 72.769.210,14 TL, biten proje sayısı 78, devam eden proje sayısı 276, başlanamayan proje sayısı 36, nakdi gerçekleşme oranı 23,53 olarak açıklandı.

İZMİT GERİDE KALDI
İlçelere göre yapılan proje sayılarında 91 proje ile Gebze birinci olurken 85 proje ile İzmit Gebze’nin gerisin kaldı. Kartepe 52, Karamürsel 36, Gölcük 35, Kandıra 30 Başiskele 23, Derince 21, Dilovası 20, Çayırova ve Darıca 18 proje sayısı ile yerini aldı. En düşük proje sayısı 17 proje ile Körfez ilçesi oldu. Körfez’i 18 proje ile takip etti. Biten proje sayısında ise İzmit, Gebze’nin önünde oldu.

KARTEPE’DEKİ FELAKET RAPORU?
Konuşmasının devamında Vali Güzeloğlu, ‘’Ağır ve yoğun bir maddi hasarla bizi karşı karşıya bırakan yağışlar sonucu Kartepe ilçemizde oluşan sel ve heyelan felaketini masaya yatırmak istiyorum. Bu konunun başlangıcından bugüne kadar en yakın takipçisi olan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’a sözü bırakıyorum’’ dedi.

METREKAREYE 92,6 KİLOGRAM YAĞMUR
İSU Genel Müdürü İlhan Bayram ise “Kartepe’de yaşanan sel ile ilgili kısa bir bilgi vermek istiyorum. İzmit’te metrekareye 36 kilo yağmur düşerken Kartepe’ye 92,6 kilogram yağmur düşmüştür. Bu rakam tüm dünyada felaket rakamıdır. 8 ay ara ileiki kez yaşadığımız felaketi küresel ısınmaya bağlı nedenlere bağlıyoruz. Geçen sene yaşadığımız kuraklık bir ekstrem olaydır. Yuvacık Barajı’ndan ve Namazgah Barajı’ndan yaklaşık 300 milyon ton suyu tutamadık, denize bıraktık. Şuan iki barajımız da dolu’’ dedi.

EŞME’DE YAPILMASI GEREKENLER
Neler yapılması gerektiğini belirten İlhan, “Özellikle d-100 üzerinde 5 dere bizleri canımızla tehdit ediyor.Eşme Maden Deresi, Eşme Yukarı Dere, Topağaç deresi, Limon Deresi, Değirmen Deresi, ediyor. Buradaki derelerin üstünden geçen menfezlerin yenilenmesi gerekiyor. Bizler dere ıslahı konusunda tüm işimizi bitireceğiz. İSU olarak tüm tedbirlerimizi alacağız. Derelerin etrafında bazı yerlerde kamulaştırma yapılması gerekiyor.

ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR
Acısu Bölgesi’ni heyelan ve sel felaketinden korumak için bir yatay sondaj projemiz vardı. Yatay sondaj projemiz daha bitmeden yaşadığımız bu felaket Acısu Bölgesi’nde bizi zaman olarak geriye götürdü. Ihlamur Deresi’ni Balıkhane Deresi’nden Sapanca Gölü’ne verebiliriz. Yaklaşık 200 metre yatay sondaj ile bir tünel yaparak bu işi başarabiliriz.Uzunçiftlik, Konak, Çamlık, Emekevler ve Atakent Mahallelerimizde yağmur suyu ile ilgili çalışmalarımızda devam ediyor.

BÜYÜKŞEHİR YER VERMELİ
Çelik Halat- Brisa arasında ise 5 kritik noktamız var. Çelik Halat girişindeki Dere Geçişi’nin tamamen kaldırılması gerekiyor. Yirim Deresi etrafını da yenileyeceğiz. Yirim Deresi çevresindeki askeri bölgeden Büyükşehir bize ıslah çalışmaları için yer vermelidir. Goodyear’ın olduğu bölgeden Kavanlar’a kadar uzanan Sarıdere Islahını sürdürüyoruz.

BİZE YARDIM EDİN
Çalışmalarımız sadece Kartepe ilçemiz ile sınırlı kalmadı. Sanayi Mahallesi, Başiskele, Alikahya, Derince, İzmit, Gölcük, Yeşilova ve Gündoğdu’da yeni ihalelere çıkıyoruz. İl Koordinasyon Kurulu olarak sizden tek bir ricam var. Bu konu sadece İSU’ya verilmemelidir. Sizden ricam bize yardım edin. Bu tür olaylarda işlerimizi hep beraber ortak bir noktada yürütelim’’ dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki