Bedeli Halkımız Ödeyecek

Bedeli Halkımız Ödeyecek
13 Temmuz 2016, Çarşamba - 12:26

Kocaeli Makina Mühendisleri Odası Gebze Temsilciliği Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada işgücü tasarısının bedelinin halka ödetileceği belirtilip TBMM gündeminden çıkartılması istendi. Kocaeli Makina Mühendisleri Odası Gebze Temsilciliği Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada, "Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı, ülkemizi sömürge, yurttaşlarımızı ikinci sınıf ucuz işgücü olarak gören bir yaklaşımla hazırlanmıştır, TBMM gündeminden çıkarılmalıdır"denildi.

Makina Mühendisleri Odası Gebze Temsilciliği Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada, "Bu tasarı, bugün (dün)TBMM gündeminde görüşülecek. Tasarı, Türkiye’de mühendislik ve mimarlık unvanlarının kullanılması hakkındaki uygulamaları düzenleyen, 1938 tarihli 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanun ile 1954 tarihli 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu`nu ve Anayasa’nın 135. maddesini büyük ölçüde hükümsüz kılan bir içeriğe sahiptir. Bu yasa taslağı ile TMMOB yasasının üç maddesi değiştirilmektedir. Bu tasarı yalnızca yabancı sermayenin talepleri göz önüne alınarak hazırlanmış olup halkımız ve ülkemizin çıkarları göz ardı edilmiştir.
Tasarı hazırlık aşamasında birliğimizden hiçbir şekilde görüş istenmediği gibi; yasa taslağı Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda görüşüleceği tarihten bir gün önce birliğimize iletilmiştir. Aradan 24 saat geçmeden ilgili komisyonda jet hızıyla kabul edilmiş, komisyon toplantısında birlik yöneticilerimizin ve oda başkanlarımızın itirazları ve görüşlerinin hiçbiri değerlendirilmeye bile alınmamıştır.
Siyasi iktidar tarafından, AB’ye taahhüt edilen ve bu doğrultuda çıkartılan mevzuat hazırlama usul ve esaslarına dair düzenlemeler dahi yasasında değişiklik yapılacak bir kurumdan görüş alınmasını zorunlu tutmaktadır. Birliğimizin kuruluş yasasını değiştiren bir kanunun hazırlanma aşamasında bile birliğimizden görüş istenmemesi oldukça manidardır.
Ülkemizin nitelikli işgücünü koruma ve geliştirmeyi öngörmeyen; ülkemizi sömürge; yerli mühendis, mimar, şehir planlamacıları da kendi ülkelerinde mülteci ve ikinci sınıf ucuz işgücü konumuna düşürecek bu uygulama ile sömürü yoğunlaşacak, ülkemizin emperyalizme bağımlılığı artacaktır. Tasarı ile ülkenin her yeri serbest bölge haline getirecek, yabancı çalışanı kendi yurttaşından avantajlı kılacaktır.
TMMOB; 500.000’e yakın üyesi ile mühendislik ve mimarlık fakültelerinde öğrenim gören 435.000 öğrencinin hakları ve geleceği için mücadele edecektir. Üyelerimizi, halkımızı ve kamuoyunu bu konuda duyarlılığa ve dayanışmaya davet ediyoruz"

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki