Beklentilerin Üstünde

Beklentilerin Üstünde
04 Ağustos 2016, Perşembe - 15:52

 

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Osmangazi Köprüsü’nden geçen günlük araç sayısını açıkladı:

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Osmangazi Köprüsü’ne ilişkin iddialara yaptığı açıklama ile tepki gösterdi. Bakan Arslan, “Eksik bilgiyle yorum yapılıyor. Bugün köprüden ortalama günlük geçişler 20 binin üzerinde. Bu beklentilerin üstünde” dedi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 30 Haziran’da açışı yapılan para geçişin ise 11 Temmuz’da başladığı Osmangazi Köprüsü’nde ücretlerin yüksek olması nedeniyle geçişlerin çok düşük kaldığı iddialarını değerlendirdi. Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen köprüde günlük geçiş sayısının 5-6 binlerde kaldığı ve hazinenin zarar ettiği iddiaları ile ilgili konuşan Arslan, “11 Temmuz’dan itibaren köprüde ortalama geçişler 20 binin üstünde. Bu rakam beklentilerimizin de üzerinde.”

 Osmangazi Köprüsü’yle ilgili tartışmaların polemiğe girmek istemediği bir konu olduğunu belirten Arslan, “Bir kere Osmangazi Köprüsü projenin sadece bir bölümü, 385 kilometrelik otoyol bölümü de var ve tamamı 2018’in başında bitecek. Şu anda Osmangazi Köprüsü’yle beraber projenin sadece 58 kilometresi bitti. Bugün köprüden ortalama 20 bin aracın üzerinde geçiş yapılıyor. Bu da bizim başlangıçta öngördüğümüz rakamların üstünde. Eksik bilgiyle yorum yapılıyor” dedi.

 FİYAT AYARLAMASI YOK

Kamunun projeyi yaparken 5 kuruş dahi ödemediğini kaydeden Arslan şunları söyledi: “Elbette kimse babasının hayrına yapmıyor. Ama şunu dikkate almak lazım, hazine garantisiyle ilgili süreçler yıl sonunda ortalamalar dikkate alınarak hesaplanır. Böyle bir proje 3-6 aylık periyotlarla değerlendirilmeli. Hiçbir proje, başlangıçta ilk günden yükünü almaz. Orta ve uzun vadede geçen araç sayısının artacağı öngörülüyor. Köprünün geçiş ücretlerinde ise bir değişiklik olmayacak. Fiyatı belirlerken, bir maliyet-fayda dengesi gözettik. Biz bazı kişi ve grupların menfaatini dikkate alırsak çalışamayız. Ülkenin, bölgenin ve bölge insanının menfaatleri bizim temel önceliklerimiz.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki