Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) GEBZE Başkanı Serkan BEYAZ 17 Ağustos 1999 Depremi münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı.

Depremin yaşantımıza etkisini ve bu tarz felaketlerin yıkımını minimuma indirmek için yapılması gerekenlerden bahseden MÜSİAD Başkanı Serkan BEYAZ, “17 bin 480 vatandaşın hayatını kaybettiği Hafızalarımızdan silemediğimiz, 17 Ağustos 1999 yılında yaşadığımız büyük depremden bu yana yirmi yıl geçti. Yirmi yıl önce İzmit‘te, Adapazarı`nda, Gölcük‘te, Yalova‘da ve İstanbul‘da binlerce insanımızın ölümüne, kentlerimizin yıkılıp harap olmasına yol açan büyük Marmara Depremini yaşadık. Ülke olarak büyük bir yasa boğulduk, yüreğimiz yandı.

O dönemde bazı kişi ve kurumlar gerekli önlemi almadığı için bu gibi felaketler kaçınılmaz hale geldi. Bu gün ise yapmamız gereken geçmişte yaşadığımız felaketlerden ders alıp günümüzde ve gelecekte aynı sıkıntılarla yüzleşmek zorunda kalmamamızdır. Bunun için ise bu ülkenin bir vatandaşı olarak bizlerin üzerimize düşeni yapmamızdır. Öncelikle barındığımız yapılarda can güvenliğimizin olup olmadığından emin olmamız gerekir. Eğer yaşadığımız yer tehlike arz ediyorsa orada risk altında kalmamamız ve başkalarının da aynı tehlikeyi yaşamaması için gerekli makamlara bu tarz zafiyetleri bildirmemiz şarttır.

Bu vesileyle Marmara Depreminde kaybetmiş olduğumuz vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, o büyük felakette kaybettiğimiz, Gebze'ye yaptığı hizmetlerle andığımız Kocaeli eski Milletvekili merhum Alaattin KURT'u da rahmetle anıyorum.