Geçtiğimiz hafta yeni yasama yılını açan TBMM’de partilerinde grup toplantıları başladı. Bu hafta mecliste Gebzeli Muhtarları ağırlayan CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, muhtarlarla Gebze’nin sorunlarını konuştu.

Gebze Beylikbağı Muhtarı Mesut Akbayrak, Ulus Mahallesi Muhtarı Hüseyin Akın, Hürriyet Mahallesi Muhtarı Ahmet Aslan, Yavuz Selim Mahallesi Muhtar Vekili Hakkı Öksüz, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Sedat Kıldacı ve Adem Yavuz Mahallesi Muhtarı Ekrem Usanmaz’dan oluşan heyet mahallelerinin taleplerini CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ a iletti. Gebze’de belediyenin hizmetten uzak bir anlayışa sahip olduğunu belirten Akar, “AKP Gebze’yi çantada keklik görüyor ve maalesef yıllardır ne mahalleler ne de ilçe hizmet görmüyor, bu anlayışa yine dur demesi gereken Gebze halkıdır” dedi.

"MUHALEFETTEN DESTEK İSTEDİLER"
Yedi mahalle olarak ilçe olma konusunda talepleri olduğunu belirten heyet bu konuda CHP’den de destek istedikleri söyledi.  Söz konusu bölgenin Beylikbağı bölgesi olduğunu ve 7 mahallenin toplam 85 bin nüfuslu olduğunu belirten Beylikbağı Muhtarı Mesut Akbayrak, bölgenin sürekli göç alan bir yer olduğunu ve birçok sanayi kuruluşunun da bu bölge de olduğunu söyledi. Birçok sanayi kuruluşunun yanı sıra Gebze Teknik Üniversitesi, Anadolu Sağlık Merkezi, Halk Eğitim Merkezleri ve tarihi Hünkar çayırının olduğunu belirten heyet ancak gereken yatırım ve hizmetleri alamadıklarını söyledi. Gebze, Darıca ve Çayırova arasında sıkışan mahallelerinin gerekli hizmetleri yerinden yönetimle alabileceklerini belirten muhtar heyeti bu konuda mecliste iktidar ve muhalefetten destek istediler.

"GEBZE'NİN BÜYÜKŞEHİRLİ İL OLMASI GEREK"
Akar muhtarlarla yaptığı konuşmada Kocaeli ve Gebze’nin hükümetten gerekli desteği alamadığının altını çizerek, “Bu konuda her zaman Mecliste dile getirdik, Kocaeli ülkeye 12 verip 1 alan bir kent. Sanayinin lokomotifi ancak maalesef hak ettiği yatırımları alamıyor” dedi. Gebze İlçesinin yıllardır il olma taleplerini de mecliste kanun teklifi olarak getirdiklerinin altını çizen Akar, “Gebze sadece il değil Büyükşehir statüsünde olması gereken bir özelliğe sahip ve tabi ki her mahallesi de bundan yararlanacaktır. Bu konuda da elimizden gelen her türlü çalışmayı da yapmaya devam edeceğiz. Ancak Gebze’ye gelip sözler veren iktidar partisi milletvekillerinin de mecliste sessiz kalmaması gerekiyor. Sadece el kaldırıp indiren değil bu kente hak ettiği yatırımları verecek milletvekillerine ihtiyacımız var” dedi.